şükran aydın

Ne Hissettinse O'sundur - şükran aydın -: Çocuksuz Aile Giremez

Çocuksuz Aile Giremez


http://nehissettinseo.blogspot.com.tr/

Çocuksuz Aile Giremez

Kadıköy Sahilindeki Evlendirme Dairesini
Çocuksuz Aile Giremez Parkını Arıyorum. Sizde mi?


Eskiden park idi buralar. 
Deniz de o kadar uzak değildi. 
Kadıköy denizinde suya girmişliğim, sahil Kadıköy parkının salıncağından düşüp dişimi kırmışlığım var.

Şimdi sahildeki polis karakolunun hemen yanındaki çınar ağaçlarının bulunduğu yer kocaman bir parktı. Öyle bildiğiniz parklardan değildi. Neden mi? Kapısında yazan yazısından dolayı farklı idi. O yıllarda başka parkların kapısında da böyle yazar mıydı bilmiyorum. Gördüysen eğer lütfen iletir misin?

Şimdi Kadıköy parkı diyorum ama o çocuk halimle parkın ayrı bir ismi var mıydı hatırlamıyorum. Gerçek ismi ortaya çıkana kadar adı Kadıköy sahil parkı olarak kalsın bende. Denize neredeyse sıfır kalın taş duvarlarına deniz vururdu yosunlarıyla. Farkettim merak içindesiniz, geç bunları kapısında ne yazıyordu, hadi söyle diyorsunuz, "çocuksuz aile giremez" yazıyordu, alçak, demir kapısındaÇocukları seven bir parktı ama bir kaç gönlü kırmış olması da muhtemel. Nasıl mı? Şehir dışından bir akrabamız gelmiş, İstanbul'u hallaç pamuğu gibi geze toza keyfini süre süre yolları Kadıköy sahil parkına düşmüş, İstanbul simidi alıp, kocaman çınarların altında, diğer İstanbul sakinleriyle, çocuk sesleriyle parkın içine girmek istemişler. Kapı dur demiş. Dur ki ne dur. Hemen bize geri gelmişler, beni gezmeye götürmek için annemden izin almışlar, olmuş çocukları ve parka girmişler. Ben daha küçümenim sonradan bu yaşananlar anlatıldığında sadece evden alındığım sahneyi hatırlıyorum.


Bu sahil Kadıköy parkının, küçük demir kapısının hemen belki biraz çapraz karşısında da yine küçümen ve yanlış anımsamıyorsam tek katlı, bir kaç odalı, gayet müstakil ve gayet bir ev gibi olan, denize çıkıntılı evlendirme dairesi vardı. Parktan çıkar, beyaz gelinler ve tüllerin içindeki beyaz bademler ilgimizi çeker, annem bankta oturur, ne kadar vaktimiz varsa, o kadar, her nikahın nikah şekeri sırasına girer, bademleri yerdik. Nikah dairesi dediğime bakmayın adı öyle olduğundan öyle diyorum, daireden çok, çok bir tatlı ev ortamına benziyordu. Size de fotoğrafını göstermek için internette aradım ancak bulamadım. Kime anlatsam hayaletten bahsediyormuşum gibi bakıyor, benden başka gören var mı aramızda bu nikah dairesini? Orada ve veya oranın çekilmiş fotoğrafı varsa gönderir misiniz bana? Ben ve bunları belki ilk kez duyan binlerce insan mutlu olacak.

Kadıköy Altıyol'dan aşağıya sahile inene kadar sağlı solu kuyumcu dükkanları size eşlik ederdi. Sarı lambalı kalın ve geniş altın bileziklerin devriydi. Kuyumcu dükkanları o devirlerde bir çok şeyin olduğu gibi küçük küçük ve sıcaktı. Sarı ışık akan bir caddenin bu dükkanlarından her zaman olmasa zaman zaman  takı almak, tamir ettirmek, satmak, değiştirmek gibi altıncı dükkanlarının sıcaklığına dalardık annemle.

Bu yazı yazmak gerçekten büyülü bir şey, şimdi farkettim ki yürüyerek mutlu olmak, genlerime bu sarı, sıcak, parıltılı caddeden her hafta sonu yürürken işlemiş.

Her kentli gibi sonradan gittik oralardan.
Zaman içinde parkın sınırları açıldı. Sıralaması farklı olabilir, parkın içindeki polis karakolu büyüdü, parkın denize bakan giriş kısmı tabureli portatif çay bahçeciklerine dönüştü, bir ara evcil hayvanların alış satış dükkanları oldu, deniz dolduruldu, atık su arıtma tesisi kuruldu, dolmuş ve otobüslerin durağı oldu derken zamanın insanı en son şu anki şeklini verdi.

Evet, ben de merak içindeyim asıl o denize çıkıntılı evlendirme dairesi neler yaşadı
Ne gibi değişimler geçirdi, kaç evlisi mutlu oldu, kaç adam kaçtı, kaç gelin anne oldu, bina tatlı bir evdi, kim nasıl yıktı? Bendeki eksik bu parçalar sizde ise iletir misiniz bütünleyelim bu bahsi?

Kadıköy'den sonra İstanbul'un başkaca semtlerinde yaşamak şimdi anlıyorum ki, çocukluk semtinden gitmek İstanbul'a yabancı olmaya gitmekmiş. Sonra hiç İstanbul'a alışamadım bir daha, denizi hariç.

Çocuksuz aile giremedi parklara da şimdi parklarda ailesiz çocukları ne yapacağız?

Kadıköy sahilindeki şu an yıkılmış olan evlendirme dairesinin ve şimdi salıncaksız küçücük parkın eski fotoğrafları var mı sizde? Gönderir misiniz peki?

Kalın mutluluğunuzla.

şükran aydın
23.09.2014

Fotoğraf; şükran aydın  Kadıköy İstanbul Türkiye

Yorum Gönder