şükran aydın

Ne Hissettinse O'sundur - şükran aydın -: Dingin Savaşçı

Dingin Savaşçı

 nehissettinseo

Kişisel Geliş Farkında Ol Öğrendiğini Uygulayan Bilge Ol

 Yaşamı Derinden Sorgulayan İçinizdeki Dingin Savaşçınıza Erişmek İstiyorsanız

 Dingin Savaşçı; 

 • Yaşamı derinden sorgulayan serüvenci ruhlar için
 • Yaşama ilişkin sorularınızın karşılığını bulmakla kalmayacak 
 • Belki kendi aydınlanma sürecinizi de başlatacaksınız
 • Sizin de içinizdeki dingin savaşçıya hitap ekmektedir 

Kendiniz İçin İyi Bir Şey Yapmak İstiyorsanız, Filmin Verdikleri;

Amaç    :  Gelişim
Arena   :  Günlük Hayat
Zaman  :  Şimdi
Metod   :  Eylem

Dingin Savaşçı;  
 • Dan Millman'ın, “Way of Peaceful the Warrior”  romanından uyarlanan ve çok büyük beğeni topladığı için ABD'de ikinci kez vizyona giren, spirituel edebiyatın köşetaşı romanlarından birisinin film uyarlaması.
 • Dingin Savaşçı kitabı, Türkiye'de ve dünyada, okuyucularına ilham veren muhteşem kitap olarak bugüne kadar 33 dile çevrilmiş.
 • Sayısız okuyucu kitabı okurken gülme ve ağlama arasında gidip gelmiş.
 • Filmin Türkçe Altyazısını Hazırlayan Hasan Çeliktaş’ın Notu"9 Kehanet" ve "Tanrı ile Sohbet" gibi beklenen bir film olup, uyarlaması beklentinin de ötesinde olmuş. 

Dingin Savaşçı;

 • Hümanistik psikoloji ve spiritüel felsefeyi yaşamın içinden deneyimleyerek öğrenen Dan Millman içsel serüvenini okurla/izleyiciyle paylaşıyor.
 • Dan, bir üniversite öğrencisi ve dünya şampiyonu bir atlettir. Hayatında bir şeyin eksik olduğu duygusuna karşı koyamayan Dan, bir gece korku dolu rüyalar nedeniyle uyanır ve etrafta dolaşırken bir benzin istasyonuna gider. Orada gizemli, anlaşılması zor "Sokrat"la (Nick Nolte) karşılaşır ve hayatı sonsuza dek değişir.
 • Ve Sokrat, Dan'ı, uzun bir spirituel yolculuga çıkartır kibu Dan'ın "mükemmel" ama sığ hayatını tamamen karıştırır.
 • Socrates adını verdiği bilge, bir yaşam savaşçısının rehberliği ve Joy (Haz) adındaki gizem ve coşku dolu doğası, ismine yansımış bir kadının, dayanılmaz çekiciliğinin etkisiyle, yazar yaşamı yeniden öğreniyor.
 • Dan, mutlu ve doyumlu bir yaşam sürdürmek için bir savaşçı gibi yaşamayı da öğrenmek zorunda kalıyor.
 • Bedensel ve ruhsal boyutlarda, sevgiyle korkunun, ışıkla karanlığın dansında, kahkahayla gizemin büyülü dünyasında sınavlar vererek öğrendiği de işte bu!.
 • Sonunda Dan, aydınlanmaya giden süpriz ve güçlü bir yolu keşfeder ve kazanmanın gerçek anlamını öğrenir-      
      Her izleyenin kendi yaşamını gözden geçirmesine vesile olan, bazılarının dağıldığı, bazılarının ikinci, üçünçü kez izlediği, her bireyin kendi yaşamına dikkat kesildiği, Dingin Savaşçı'yı izleyenlerin aktardıkları;


Melisa Diriksoy; (12/02/2008 22:36) Ne hissettiğimi filmden sonra söylemiştim ama eve geldiğimde aklımda farklı şeyler kaldığını farkettim. "Sevilmesi en zor olanlar sevilmeye en çok ihtiyacı olanlardır" ile "ölüm nedir ki bazıları hiç yaşamıyor"  beni en çok etkileyen cümlelerdi.

Sizin film davetiniz de benim için bir kurtarıcı oldu aslında, filmi izlemeden önce de ihtiyacım olduğunu düşünmüştüm. Finans ve dahası satış sektöründe çalışıyorum, çok yeniyim ve kendimle savaşıyorum aslında bu işte. Yalan söylememeye direnerek, kendimi firma adı altında ezdirmemeye direnerek. Bu artık daha kolay geliyor bana. Bu işte geçiciyim, istediğim şeyleri yapabilmek için çalışıyorum ve istediğim için bir şeylere katlanmak gerekiyor bazen, filmde de bu vardı. Bizim mistizim ya da değişik şekillerde algıladığımız veya bu yönde uyguladığımız yöntemlerin aslında içimizden gelen bizim farkında olmadığımız güçler olduğunu düşündürdü bana.

Bir de çöpleri boşaltmak  geniş anlamda algılanabilir  ama benim filmden anladığım "eskiden düşündüğün, ön yargılarla kafanda oluşturduğun, kendine tabu olarak benimsediğin rahatsız edici, tıkayıcı her şeyden kurtulmak" ben de gereksiz şeylere takılırım herkes gibi hafızamı, yakınlarımın tüm akrabalarımın isimleri, doğum tarihleri hep aklımdadır ama küçükken edindiğim adetin beni rahatsız ettiğinin farkındayım. Bu da bana göre bir çöp yığını artık. Organizasyon için tekrar teşekkürler görüşmek üzere...      


Ayşe Gengönül; (12/03/2008 16:01) Merhaba Şükrancığım..., filmi tekrar izlemek isterim..geç kaldığımız için çok konsantre olamadım ama sözler öğütler gerçekten çok güzeldi..bu mesajları zaten eşim sürekli bana söyler ama ben bir türlü beynimdeki çöpü boşaltamadım..belki tamamı değil ama yinede çöplerim var..geçmiş günlerimi düşündükçe eskisinden daha pozitif olduğumu da söylemeden edemeyeceğim...zaman ilaç gibi hepimizi eğitiyor, öğretiyor..ders almak lazım... sana bu etkinliğinden dolayı teşekkür ederim...eşim adına da..filmden sonra hemen dingin savaşcı'nın kitabını hemen kitabını aldık ve  okumaya başladık bile...sevgiler


Tuna Kamhi; (11/06/2008 12:28) Ben bu filmi çok önceden izledim ve kitabını da okumuştum. Gerçekten harikulade bir çalışma. Farkındalık çalışmaları içinde olan ve olmayan, yaşamını gözden geçirmek isteyen herkese öneririm. Şükran hanım gerçekten izlenilmeye değer bir yapıtı sunuyorsunuz. Kutlarım. Saygılar. Tuna Kamhi


Kurt E. İnhan; (12/06/2008 14:00) Neler hissettiniz...Gencin mücadelesi müthişti..başkaların doğru/yanlış, objektif/sübjektif sözlerin altında ezilmeden inandığımız yolda yürümek her zaman çok önemli...İnanıyorsam başarabilirim; zaten inanmışsam başarmaya başlamışımdır fikri bizi her zaman doğru yola yönlendirir..İnsan kendini hiç bir zaman küçük görmemeli..Her birimiz yaşadığımız evrende (düşündüğümüzden daha çok) önemli bir yere sahibiz..Bunun değerine vardığımız anda, yeni kapıların açılması kaçınılmazdır: Evren zaten bize yardım elini uzatacaktır. Neler farkettiniz..Küçük, büyük, önemli önemsiz iş yoktur..başkalarına hizmet ediyorsak bu her zaman kutsaldır..Bilge adam, genci doğru yöne sevk ederken çok basit bir işle uğraşıyor gibiydi..ama sonuç mükemmeldi..Bazen sadece sonuç odaklı yaşıyor olmak yanlış; bu durumda sonucu elde ettiğimizde hayal kırıklığına ulaşabiliriz.  Bu nedenle olaylara tümüyle bakmak lazım: aksi taktirde arada ki güzelliklerin farkına varamayız..gülün dikeni var diye güle güzel değil demek mümkün mü?  Gülü gül yapan bütün özelliklerin toplamı değil midir?                                         Neler yapmak istiyorsunuz...Film ders niteliğinde idi.. Kahramanı örnek alıp, yeni ufuklara açılmayı düşünüyorum...                                                                                                             Filmin izlemesini önerir misiniz...Tabii ki; hatta bence birden fazla izlenmesi gereken bir film. Neden izlenmesini önerirsiniz...Film baştan itibaren sürekli olumlu mesajlar veriyor..Filmi kısaca "hiç bir zaman pes etme (never give up)" ile özetlenebilir..Böyle bir film izlenmez mi? Başkaca iletmek istedikleriniz...Şükran Hn, bu tip aktivitelerle topluma çok önemli bir mesaj veriyorsunuz..% 1' e ulaşıldığı taktirde kimse bu olumlu gücün önünde duramaz..Bu nedenle size minettarız...

   
Nur Özşimşek; (21/06/2008 11:18) Selam Şükran Hanım. Eveeet bu filmi herkes izlemeli.

Dingin Savaşçı öncelikle hayatımızı salt kendi düşünce gücümüzle sırtlayıp güzelleştirebileceğimizi, kendimizi aslında farkında olmadan çok hafife aldığımızı gösterdi bana.
Kendi adıma şu güne kadar farkında olmadığım şey çok güçlü olduğummuş bunu gördüm filmi izledikten sonra. Hepimiz yaşamımız boyunca olumsuz, bizi derinden etkileyen üzüntüler ve sıkıntılar yaşamışızdır. Ancak verdiğimiz tepkiler değişir. Ben yaşadığım her sıkıntıyı tek başıma göğüsleyebildiğimi farkettim.

Dingin Savaşçı ilk anda mucizevi bir olayı gerçekleştirmiş gibi görünse de, olanın aslında imkansız olmadığını da gösteriyor. Ve bu düşüncenin içimize yerleşmesinin gerçekleşmesi için en önemli adım olduğunu anlatıyor. Herkes aynı fiziksel güce sahip olarak doğmayabilir, ama önemli olan ruhsal gücümüzün yüksek olması.

Filmi seyredince bedensel özrü olan kardeşlerimin aslında çok yüksek ruhsal güce sahip özel insanlar olduğunu farkettim. Hem de hiçbir bedensel özrü olmayan pek çok insandan daha güçlüler. Hayata öylesine sıkı tutunuyorlar ki öyle sıkı sarılıyorlar ki hepimiz için çok güzel birer örnekler.

Mizah ve Değişmeyen tek şey değişim fikri çok etkileyici. üçüncüsünü ben de hatırlayamadım.

Değişimin değişmeyen tek olgu olduğunu artık herkes kabul ediyor. Mizahın hayatın vazgeçilmez bir parçası olduğunu ben de yeni keşfedenlerdenim. Hayatta hep acıların mutsuzluk sebeplerinin
daha ağır bastığını düşünürdüm. Ancak gördüm ki mizah duygusunu kaybetmemek, ve insanların yüzlerinde küçücük bir tebessüm yaratabilmek en büyük erdemmiş.Ve tabi en çok zeka ve yetenek gerektirende mizahmış.

Yalnızken hep aklıma komik enstantaneler getirip kendi kendime gülmeyi çok severim. Hatta beni öyle gülerken bir gören olsa yüzümdeki o içten tebessümü görüp onun da gülümsemesine sebep olurum. ve bu da beni daha çok mutlu eder. Hayatta gülmek için sürekli bahaneler yaratmalıyız. Kendimizi hayatın tam ortasında hissedebilmemiz için bu gerekli.

Film bir de amaç edinmenin güzel yanlarını anlatırken amaca ulaşmak için çıkılan o dikenli sarp kayalıklarla dolu yoldaki engellerin aslında hayatımızı nasıl da güzelleştirdiğini ve amaca ulaştığımızda elimizde kalan tek önemli şeyin o hissettiğimiz güzel duygular olduğunu anlatıyor bize. Yaşadığımız her şeyi kendimiz için bir kazanca dönüştürerek düşünce ve duygularımızı zenginleştirebiliriz. Ben başka bir yoldan böyle kazançlar elde edebileceğimizi hiç sanmıyorum.

Görüşmek üzere. Sevgilerimle. Nur

                     -------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Etkinliklerden / Blogtan Haberdar Olmak İçin e postanızı kaydedebilirsiniz
                     -------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Not: Film hakkında, http://www.sifacemberi.com ve internetteki başkaca izlenimlerden de yararlanılmıştır


Yorum Gönder