şükran aydın

Ne Hissettinse O'sundur - şükran aydın -: Siyah Beyaz Sessiz Bir Adam

Siyah Beyaz Sessiz Bir Adam

http://nehissettinseo.blogspot.com.tr/

Siyah Beyaz Sessiz Bir AdamDünyaya umut ve neşe veren sessiz film yıldızı
Charlie
Chaplin” diyor, İlkkaynak Kültür ve Sanat Ürünleri Yayınları.


Seksensekiz yaşında sekiz çocukluseksen film yapmış adamın Noel gecesi uykuda, sessiz bir film gibi ölmesi ile biten hayatı ve kitap, sizin başlangıçlarınız oluyor.


1991 yılında İngiltere’de, 1996 yılında da Türkiye’de yayınlanan, basımı Singapur’da yapılmış 64 sayfadan oluşan o beyaz sayfalarda; sahnenin, kameranın, film şeritlerinin, göze çekilmiş kalemin, düşmeden duramayan pantolonun; sessiz konuşmanın ardındaki dilleri, sesleri, neler söylemek istediğini, yılları, çağları; dönemin siyasi gelişmelerini, Charlie’nin yaralı bir çocuk olduğunuyaralarının onu ‘bir şeyden diğer bir şeye’ ittiğini göreceksiniz, diye düşünüyorum, düşünmesine de, öyleyse hâlâ var mıyım bilmiyorum?İlkini 1996’da aldığım bu kitabı doğum günü hediyesi ettim, etmesine de o an’dan itibaren ruhumda oluşan boşluğun iniltisi durmadı. Ve yerinden çekilen diş misali “yokluğun ne acı” şarkısını söyledim durdum. Ben de ruhuma kıymaktansa paraya kıyıp yineledim varlığını ruh kitaplığımda.

Charlie’nin çocukluk resimleri ile birlikte beni en çok etkileyen bir başka şey ise, daha önce hiçbir yerde görmediğim yaşlı ve kalemsiz gözlerini üzerinde taşıyan boyasız yüzü ve beyaz düş saçları oldu.60 Sayfası; Charlie’nin tüm yaşadıklarını güzel başlıklarla en özet şekilde sunuyor.

61.Sayfası; sözlük sunuyor, o döneme ait anlamını bilmediğiniz kelimeler olabilir diye.

62.Sayfası; tekrar sıfırdan başlayarak, Charlie’nin önemli tarihlerini ardı ardına sıralıyor.

63.Sayfası; yazar Pam Brown biliyor ki, bu kitap size yetmeyecek bu nedenle Charlie ile ilgili başkaca kitaplar listesini döküyor.


Yorum Gönder