şükran aydın

Ne Hissettinse O'sundur - şükran aydın -: Tuhaflık Mı Var Seslenişlerde

Tuhaflık Mı Var Seslenişlerde

http://nehissettinseo.blogspot.com.tr/

Tuhaflık Mı Var Seslenişlerde?


 Size şimdi panpişler diye seslensem kaç kişi kabul eder?Şimdi körsünüz, değilseniz gözlerinizi kapatın ve aşağıdaki film repliği olduğunu varsaydığınız satırları içinizden okuyacaksanız içinize, dışınızdan okuma şansınız varsa dışınıza sesleniyormuş gibi sesli okuyunuz lütfen.


Teyzesi, oğlan(erkekyiyenine aşkım diye sesleniyor. Teyzenin sevgilisi, eve geliyor, aşkım nasılsın diyor. Erkek sevgilinin kız kardeşi, abisini telefonla arıyor, müdürcan ne zaman gelirsin beni almaya deyince, abi, kız kardeşine aşkım bir saat sonra seni alırım diyor. Teyzenin babası, teyzeyi arıyor, ilaçlarımı aldın mı aşkım diyor, teyze, alacağım aşkım diyor. Sekiz yaşındaki yiyenteyzeye aşkito bir şey söyleyeceğim ama kızmayacaksın diyor, söyle aşkımmm kızmam diyor teyze. Evden çıkma vakti gelince, erkek sevgili, canım bize bir taksi göndersene diyor taksi durağındaki altmış yedi yaşındaki adama. Camdan bakan üç kişi taksiyi görünce, üçü de aynı anda, taksici geldi diye birbirlerine haber veriyor ve merdivenden aşağıya inerken kapı komşularıyla karşılaşıyorlar. Teyze olan kadın, yetmiş iki yaşındaki komşu kadına, hayatım kapıcı çocuk çöpü almaya gelirse diye çöpü bırakıyorum diyor, komşu kadın, tamam sevgilim diyor. Bu arada erkek sevgili, kadın sevgiliye sesleniyor hadi bebeğim, kadın sevgili de yani teyze olan, çocuğa hadi aşkım biz arkaya oturalım diyor. Yirmi altı yaşındaki taksi şoförü, otuz iki yaşındaki kadınla, yirmi dokuz yaşındaki adama, nereye gençler diye sesleniyor. Erkek sevgili, varacakları yere yaklaşınca kendilerinden küçük taksi şoförüne, abicim sağda bizi indir diyerek varacakları yere varıyorlar.


Bankadaki kadın, müşteri ilişkisini yıllara vardırmış anlaşılan, olur mu hiç öyle bir şey kuzum siz bizim özel müşterimsiniz diyor bir yandan elini sallayarak telefondakine.


İlk kez duyduğumda özel kelimesini özel sanmıştım.
Şimdi içinde özel geçen bir çok şeyin aslında vasatın öteki adını olduğunu anlıyorum.


Bir banka niye bana özel kredi faizi sunsun.

Doğum günüme özel kampanyalar düzenlediğini iddia eden trilyonlarca ticari işletme reklamını
size özel diye bağırıyor.

Halk gününe özel indirimler oluyor, diğer dünler düşman günleri mi?

Özel formülleri olan yiyecekler, özel karışımlı derde deva ürünler ürkütüyor mu sizi de?

Yirmi beş yılını bizleri kazıklayarak geçiren ticari firmalar yirmi beşinci yılına özel indirim yapmak aklına geldiğinde, geçen yirmi dört, yirmi üç... yılların suçu ne idi?
Az satışlar, hangi özel klişe bahane edilerek nasıl artırılır başkaca? 

Anne, çocuğuna anneciğim diye seslendiğinde hep düşünürüm çocuğum kelimesi yasaklandı mı?

Kız, basına babişko dediğinde hep gözümün önünde göbekli baba beliriyor.
"işko" şişkonun açıkça söylenememesi gibi mi acaba?

Baba, kızına babacığım, sevgilim, meleğim, aşkitom, cadıcık diye seslendiğinde kulaklar diken diken.

Lokantadaki garsona yiyenim diye seslenince kallavi müşteri olduğumuz ispatlanıyor mu?

Kadın kocasına, adam karısına hayatım diyor, bu adamla bu kadının çocukları da anne babasına hayatım diye sesleniyor. Herkes hayatın ne denli değerli olduğunu hatırlatma görevi vermiş birbirlerine anlaşılan.

Gençler, moruk derken birbirine ne hissettiklerini merak ediyorum açıkçasıHele bir de arkadaşlıkları ilerlemiş kitleler, başkası dese kavga çıkaracakları ulan, köpek, adi, şerefsiz, it, it herif diye birbirlerine hitap ederken, seslenirken, bu durumlar gerçekleşince bunu ifade etmek için ne kullanacaklar?

Televizyon sunucuları, haber spikerleri, Allah'tan rahmet dileyelim, dilemiş olalım,, Allah mesut etsin diyelim, demiş olalım, geçmiş olmuş diyelim, demiş olalım vb. vs. diyorlar. Yahu niye direkt demiyorsun. Diyelim nedir, demiş olduk demek nedir?


Herkesler, maşallah kadim dost, dostum, kanki, kankim, sadık özel müşteri, özel, özel, özel, başkan, gardo, gakkoş, adam, ağa, bacı, bacım, birader, hayat, hayatım, aşk, aşkım, göz, gözüm, canım, canımın içi, kirve, kirvem, toprak, toprağım, tat, tatlım, aziz, azizim, hacı, hacım, üstat, üstadım, usta, ustacığım, yiyen, yiyenim, mübarek, vb. vs. birbirlerine, böyle kimin kim olduğunu hissedemeyeceğimiz kadar birbirlerine yakın, yanaşık, sevgi ve ilgi dolu ifadelerle seslenişlerde iken gözünün üstünde kaşın var diyerek her dakika öldürüş haberleri nasıl yaşanıyor?


Size şimdi panpişler diye seslensem kaç kişi kabul eder?

  
Siz, bu veya başkaca seslenişlerden hangilerini kullanıyorsunuz?


Şimdi değiştirmek istedikleriniz oldu mu?


Yazar mısınız lütfen?


İyi ki ölü insanlara böyle seslenmiyoruz, birisi mezarından çıkar yerine bizi alırdı.


13.09.2014

Fotoğraf: şükran aydın / İstanbul

Yorum Gönder