şükran aydın

Ne Hissettinse O'sundur - şükran aydın -: 60 numarali otoyol

60 numarali otoyol

nehissettinseo

Kişisel geliş – Farkında ol – Öğrendiğini uygulayan bilge ol - Etkin'liği / 2008Yaşamınızın Bilinmeyen Bilinenlerinin Farkına Varmak İstiyorsanızİnterstate 60 (60 numaralı otoyol)

 • Hiç bir şey tesadüf değildir. Sonsuz evrende imkansızın kaçınılmaz olduğu bir yer mutlaka vardır, diyorsanız. Tesadüf sanılan olayların nasıl bir bütünün farkına varılamayan parçaları olduğunu görmek istiyorsanız
 • Hayalleri seviyorsanız,  masalsı ve belirli bir kalıba sokulamayan filmle akmak istiyorsanız
 • Hiç hayatınızda dilek dilediyseniz, dilek dilerken dikkatli olmak gerektiğini tecrübe ettiyseniz
 • Hediye almak ve vermek bir sanattır diye düşünüyorsanız
 • İçinizdeki sese ve hayalinizdeki, dilediğinizdeki noktaya giderken etkenleri iyi okumak için
 • İnsan zihninin ne kadar karmaşık, mükemmel, sonsuz olduğuna inancınız varsa
 • Hayatınızdaki en'lerden birinin yerini değiştirmeye ve derinden etkilenmeye hazırsanız
 • İnsanoğlunun biraz acımasızca yargılanmasına ihtiyacı var, bununla birlikte bu da komik, tatlı ve güzel bir kadroyla olsa çok iyi olur diyorsanız


Kendiniz İçin İyi Bir Şey Yapmak İstiyorsanız, Filmin Verdikleri; 
     Amaç:   Gelişim
     Arena:  Günlük Hayat

     Zaman: Şimdi

     Metod:  EylemKendiniz İçin İyi Bir Şey Yapmak İstiyorsanız, Bilgiler;
Tarih:
Tutar:
Süre: 1 saat 30 dk
Yer:
İzlemek için: 60 numaralı otoyol-sayınızı e posta olarak  iletebilirsiniz       
    

İnterstate 60 (60 numaralı otoyol); 

 • Orjinal Adı: İnterstate 60    Ülke: ABD     Yönetmen: Bob Gale
 • Yapım Yılı: 2002 yapımı, oldukça ilgi çekici bir tür fantastik yol filmi. Bob Gale'in filmi, David Lynch filmlerini andıran bir gizem havasına ve şaşırtıcı gelişmelere sahip
 • Oyuncular: Filmin yapımcıları dönemin en çok seyredilen kült film '' Geleceğe Dönüş''ün yapımcıları. O filmin çılgın doktoru burada bir bilge olarak karşımızda. Diğer oyuncular ise; James Mardsen, Gary Oldman, Amy Smart, Kurt Russell, Chris Cooper, Michael J. Fox gibi yıldızlar da senaryoyu çok beğendikleri için küçücük rolleriyle bu başyapıtta yerlerini almışlar.
 • Türkiye’de Mevcut Değil

İnterstate 60 (60 numaralı otoyol); 

Neal (James Marsden), herkesin hayatta ne yapmak isteyeceğini öğrenmeye çalıştığı bir çağ olan 23 yaşına girmektedir. Hayatta hep sorular soran ve yanıtlar arayan genç bir adam, doğum günü partisinde yaşamı hakkında bir cevap almak ve  hayallerini gerçekleştirmek için bir dilek tutar ve her kültürde varolan dilekleri gerçekleştirme mitlerinin Amerikan kültüründe olmadığından yakınır. Buna kulak misafiri olan Grant adlı bir adam (Gary Oldman) bunun doğru olmadığını söyler.


Babası oldukça zengin ancak Neal'in düşünce ve tutkularına önem vermeyen birisidir. Babasının kendisine hediye olarak aldığı arabayı görmek için dışarıya çıktığında başına bir su kovası düşer ve bilinçsiz bir şekilde yere yığılır. Hastanede uyandığında Neal, hayatıyla ilgili soruların cevaplarını keşfetmeye götürecek olan yolculuğuna başlar. Kendini varolmayan bir kasabaya doğru bilinmeyen bir yola yolculuğa çıkarken bulur. Amacı yol boyunca hayallerine ve reklam panolarında gözüken hayellerinin kadınına erişmektir.  


Bu öyle bir yolculuk ki filmin kahramanının bütün ezberlerini alt üst ediyor. Neal'e aslında olmayan bir yoldan (60 numaralı otoyol) geçerek (aslında tüm olay da bu geçiş sürecidir) normal hayat eşiğinde farkında olmadığı gerçeklere ulaşacağı bir görev verilir. Yolculuğu sırasında karşılaştığı kişiler ise aslında farkında olmadığı bütünü tamamlayan kahramanlardır. 


Film öyle bir ilerliyor ki, bir sonraki karede ne olacağı ve kahramanın neyle karşılaşacağı aklınızın ucunun kenarından geçemiyor. 60 numaralı otoyol, o kadar dolu ki içinde geçen felsefe ve kuramlar başdöndürücü. Paralel evren, kuantum teorisinin temeli neden-sonuç ilişkisizliği, uygarlığın dünyaya yayılma biçimi, modern toplumun gönüllü kölelerine sunduğu yaşam vs. vs. 


60 numaralı otoyol’da, komedi, tutku, hayaller, özlem ve arzular vb. hayata dair birçok şey var. Dialoglar çok zekice. Neal'in yol boyunca karşılaştığı ilginç insanlar ve kasabalar pek sıradışı ve abartı görülsede, günümüz toplumunda yaşadığımız temel çelişkilere, mantık anlayışımıza ve toplum kurallarımıza ufak göndermeler yapılıyor, ince ve düşündürücü bir mizah diliyle.  


 Neal kendi hayallerini ararken sizlerin de kendi hayallerinizi sorgulamanız için oldukça güzel diyaloglar sunuyor. Örneğin en ilginç diyaloglardan biri; "Frederick Turner yüz yıl kadar önce sınırlarla ilgili bir teori geliştirdi. Sınırların uygarlık için emniyet sübapları olduğunu söyledi. İnsanların çıldırmamak için gittikleri yerler. Ne zaman düzene uyamayan tipler ortaya çıksa... deliler, huzursuzlar, uyumsuzlar... eşyalarını toplar ve sınıra doğru yola çıkarlar. Amerika da böyle doğdu. Arupa'daki daha sonra 13 koloniyi oluşturacak bütün çatlaklar ve sorun çıkaranlar toplanıp sınıra yollandı. Bazıları buna da uyum gösteremedi ve daha da batıya gitti. B yüzden bütün deliler sonunda Kaliforniya'da toplandı."            


Etkinliklerden Haberdar Olmak İçin e postamıza -haber ver- mesajı atabilirsiniz