şükran aydın

Ne Hissettinse O'sundur 《 şükran aydın 》: Kokusuz Ölüm

Kokusuz Ölüm


nehissettinseo


Kokusuz Ölüm 


Tabiat uyandı, gerçi tabiat hiçbir zaman uyumaz da, sevgili tabiatımızın sonsuz canlıları içerisinde en çok yakinen tanıdığımız, muhatap olduğumuz, hele hele yaşadığımız beton yapıların, güpgüzel boyalarla boyanmış, aklımızın, gönlümüzün, bütçemizin varlığı ölçüsüyle dekorasyonu yapılmış evlerimizde, beraber yaşamaktan hoşlanmadığımız, sevmediğimiz, korktuğumuz, sevgili böceklerden karasinek, sivrisinek, hamamböceği ki benim en çok kendisine hayran olduğum böcektir, karınca, örümcek gibi tabiat canlılarını yok etmek üzere bazen organik yollar; dışarıya kovalamak, incitmeden yakalayarak dışarı atmak, vurgaç malzemelerinin şaplağıyla veya kimyasal ilaçlar yoluyla hayat yolunu birbirimizden ayırırız.


Bu saydığım hayvanlar dışında, özü böcek olmasına rağmen, böcekmiş gibi davranmadığımız özellikle bize konsa diye içten içe istediğimiz, konduğunda kendimizi en parlak yıldız gibi hissettiğimiz, omuzumuzda beraber seyahat etmek istediğimiz, kendisine “uç uç böceğim annen sana terlik pabuç alacak” diye hem şiirsel seslenip hem daha da gezinmesi için cesaretlendirdiğimiz uğur böceği bu öldürmelerimizden sebebini bilemediğim bir hikmetle muaf.


Sevgili uğur böceğimiz kadar şanslı olmayan, adı da böceklikten haşere, haşarı, afacan sınıfına düşen, hamam böceği, sinek, bit, pire, tahtakurusu, örümcek, kırkayak, akrep, karınca, yılan, yabani arı, akrep, (yürüyen, kemiren, uçan haşereler) ‘leri medeni evlerimizden kovmak ve öldürmek için ben de geçenlerde marketlerden kolayca alınabilen, kokusuz, metal kutularda satılan fısfıslardan kullandım.


Buraya kadar her şey normalmiş gibi gözükmekle birlikte, gizli soruna dikkat çekmek istiyorum. Haşere öldürücülerin en büyük özellikleri kalıcı olduklarıyla övünmeleridir. Siz de evdeki haşere öldürücülerinize hemen bi bakıverirseniz göreceksiniz ki, 30 gün, 2 ay, 90 gün, 4 ay gibi sürelerle etkisini gösterdiği bilgisi vardır. Adını bilmediğim, bilemediğim için de görselini bulamadığım, banyoda bulunan bacadan düştüğünü zannettiğim böcekleri, öldürmek amacıyla, kokusuz haşere öldürücüyü burnumu tıkayarak her uygun gördüğüm gözeneğe sıktım. Ellerimi yıkadım. Evden çıkmaya hazırlıklı idim ve evden de hemen çıktım.


İş te bu yazıyı yazmama neden olan “farkındalığı” yaşadım bu andan itibaren. Haşere/böcek ilacının kokusuz olması nedeniyle, ne kadar boca ettiğimi fark etmemiş olmalıyım ki, sabah 10:00’da sıktığım böcek ilacının etkisi, tüm gün açık havada olmama rağmen öksürttü, sanki grip ya da sinüzit problemi yaşarmış gibi balgam çıkarma, geniz yanması, mide bulantısı, baş ağrısı, genel olarak bedenen ve ruhen bir cansızlık, motivasyonsuzluk hissettim. 19:00 gibi eve geldiğimde, banyonun sudan geçirilebilecek her yerini yıkadım, çünkü sıktığım böcek ilacı, ayaklarımın yere bastığı zemine de doğal olarak düşmüştü, dışarda bulunan diş fırçasına, taraklara, sabunlara ve diğer bulunan her malzemeye sinmişti. Düşünsenize her bu malzemelerle iletişiminizde, kötü söz duyar gibi, böcek ilacının etki süresi artık kaç ay ise, size kaba kaba değmeye devam edecek. Açık öldürmenin, bundan sonra kendimizi gizli zehirlemeye dönüştüğünü fark ettim ve banyodaki her şeyi bol su ile yıkadım.


Evinizde böcek ilacı şu an yok ise, hemen internetten bakın, 4 ay etkili olanların bile olduğunu göreceksiniz. 4 ay da koskoca bir mevsim değişiyor. Oysa böcek ilacınız görünmezliğiyle, daha da korkulusu kokusuzluğuyla dipçik gibi dimdik varlığıyla bizi vuruyor.


Doğalgaz da özünde kokusuz bir gaz olmasına rağmen, evlerimize ulaşırken yumurta çürüğü kokusuna benzer bir kokuyla kokulandırılır, fark edelim de önlem alalım diye. Hal böyle iken lütfen böyle zehirli ve öldürücü böcek/haşere ilaçlarının kokulu olanlarını tercih ediniz. Kokusuz koku ile sevmediklerinizi öldürürken, kendinizi de, çocuklarınızı da, çocuk kadar özenilesi yaşlılarınızı da, velhasılı sevdiklerinizi istemeden fazladan zehirlemeyin.


Sevmediğimiz ve beraber yaşayamayacağımız böceklerin doğal merkezlerine öncelikle biz gidip yaşamayalım ve yapı inşa etmeyelim. Her canlı besine gelir, böcekler de, bu nedenle yapılarımızda böceklerin oluşmasına baştan imkan vermeyelim. Organik, öldürmeyen kovucuları tercih edelim. Örneğin ben mutfakta böcekte, fırın, buzdolabı temizliğinde kimyasal temizleyici kullanmam. Kullanırsam ne kadar durulamadığımı bilemem, evde laboratuvarım olmadığı için. Aynı şekilde mutfaktaki böceklenmede, kimsayal öldürücü de kullanmam, ne kadar neye sızdığını bilemediğimden. Mutfakta böcek olursa, bir tane bile olsa elektrik süpürgesi ile çekerim. İnternetten, eşten, dosttan, http://www.bitkicenter.com/bocekleri-kovmanin-dogal-yollari bunun gibi araştırdığımız, öğrendiğimiz, denediğimiz tüm organik yolları uyguladık, çaresiz kaldık, kimyasal öldürücülere yetiş diyorsak, kokulu olanlarıyla bu işi başaralım.


Böcekleriniz uğurunuz ola diyorum hepsi uğur böceği olmasalar da.

Sevgiler

şükran aydın
#NeHissettinseO
Fotograf: şükran aydın Beyoğlu İstanbul Türkiye 05.03.2014 13:31
Yorum Gönder