şükran aydın

Ne Hissettinse O'sundur 《 şükran aydın 》: Astroloji Saturn Yayda ve Etkileri

Astroloji Saturn Yayda ve Etkileri

Nehissettinseo


                                                  Satürn Yay'da ve Etkileri?


Astrolojide sorumluluk, disiplin ve kısıtlanmayı  sembolize eden Satürn 'un yaptığı  transitler hayatımızın çok önemli dönemlerine işaret ederken, adeta hayatımızın ana çatısını oluşturan etkiler yaratır. Bunun sebebi Satürn 'un hayatin gerçekleriyle ilişkili olması haritamız  hangi kapasiteleri veya sorunları gösteriyor olsa da bütün bu içsel özelliklerle hayatin gerçeklerinin karşılaşmasını sembolize ediyor olmasıdır . Dokunduğu noktaya ve gezegene önemli bir vurgu yapan Satürn dikkatimizi bu alana çeker. Bu alanı  test eder, bizi uğraştırır ve onun öğretmek istediklerini öğrendiğimiz sürece de  o alandaki gerçekleri göstererek bizi olgunlaştırır  ilgimizi yönelttiğimiz ve çaba gösterdiğimiz konuda eğer gerekli adımları attıysak ilerde bizi ödüllendirecek, ama gerçekçi bakamadıysak ve emek sarf etmediysek bize sıkıntı, kısıtlanmış hissi ve depresyon getirecektir, çoğu zaman engelleyici dış faktörler  zannettiğimiz şeylerin daha önceden temelini kendimizin attığı  sorunlar olduğunu fark edemezsek Satürn anlamaktan ve değerlendirmekten uzaklaşırız. Gerçekte ne istediğimizi ve kim olduğumuzu            tespit etmek çok zor bir uğraştır ve bunu bize ancak Satürn net bir şekilde gösterebilir, çoğu zaman kayıp zannettiğimiz şeyler bile aslında kurmak istediğimiz gerçeklikte işimize yaramayacak olan ve Satürn 'un bıraktırdığı bir ilişki ya da iş olabilir. Satürn sınırları çizer satürn diğer bir adıyla karmanın yöneticisidir (lord of karma) Karma ne ekersen onu biçersin der.Satürn klasik anlamda en dıştaki gezegen olarak hayatımızın çeperini çizen gezegendir. Bu hayatta ki sorumlulukları tamamlanması gereken işleri engelleri ve blokajları anlatır. Ezoterik anlamıyla Satürn  ruhun madde dünyasında alabileceği en son dersleri anlatır .Düzensizlikten nasıl düzene geçileceğini böylece ruhun aslında kendi gelişimi yolunda özgürleşirken aşması gereken noktaları gösterir. Kişi ruhun aydınlanması esnasında krizlerle karşılaşır. Bu krizler kayıplar engeller ve elde olmayan şansızlıklar olarak karşımıza çıkar. Ruhsal gelişim acısız gelişmez, ruhsal durumlarını sağlamlaştıran kişilerin hepsi kayıplarla ,engellerle   ve önemli derslerle yüzleşmek durumundadır. Satürn bu yönüyle olgunlaşma ilkesini açıklar. Satürn  diğer yönüyle yaşam karşıtı malefik öğedir. Satürn maddi dünyayı ,gerçekleri  ve dünyanın da kendisini açıklar bu bakımdan ruhun karşısında dır .Satürn betondur taşdır o olmadan uygar dünyanın gelişmesi mümkün değildir. Satürn kötücül bir nitelik de gözükmesine rağmen uygarlaşmak için gereken öğedir. Zayıf ve haritada asaleti olmayan bir Satürn kişinin kendini gerçekleştirebilmek için gereken gücü bulamayacağını gösterir. Kişi kendine acıyan depresif ve kendi kendinin düşmanı olan bir yaşam çizmeye çalışır. Satürn oğlak ve Kova burcunun yöneticisidir. Terazi burcunda yücelir. Koç burcunda düşer .Yengeç ve Aslan burçlarında ise zararlıdır. Satürn hava üçlüsünde  yer aldığı için kova burcunda keyif alır.


                                                  SATÜRN YAY BURCU


Yay burcu Zodyak’ın dokuzuncu evinde yer alır. Yönetici gezegeni Jüpiter’dir.  İyimser, rahat, hoşgörülü, hevesli ve maceracı Yay burcunda Satürn disiplinini hissedeceğiz. Yay burcunun her zaman uzak hedefleri, büyük projeleri olabilir. Ateşli, heyecanlı ve iyimser yapısı yeni deneyimler konusunda gerekli cesareti de verir. Ancak rahat, özgür ve sorumsuz yapısı çoğu zaman projelerini sonuçlandırmasına imkan vermez. Şimdi Satürn gerekli disiplin ve sorumluluğu vererek hedeflerine ulaşmalarını sağlayabilir. Yay burcu inanç, din, felsefeler, ideolojiler, dini kurumlar, ibadethaneler, din adamları, maneviyat, ahlak, ruhsal gelişim, eğitim, kültür, yüksek öğrenim, akademisyenler, yabancı ülkeler, farklı kültürler, uzun seyahatler, uluslararası ilişkiler, ithalat, ihracat, gümrükler, turizm, hava ve deniz yolları, spor, sporcular, hukuk, yargı, kanunlar, kanun adamları, diplomasi, iletişim, medya, yayıncılık, yayınevleri, yazarlar ile ilgili dir. Yay burcunun temsil ettiği tüm bu kavramlarda Satürn bizleri üç yıl boyunca sınava tabii tutacak, hatalarımız ve eksiklerimizle yüzleştirecek.

Her konuda olduğu gibi Satürn 'un etkisini de anlamak için her haritanın  kendi eşsiz  bütünlüğünü olduğunu  göz önüne  almalıyız . Doğum haritasındaki Satürn 'un bulunduğu burç, ev, yaptığı açılar  başta olmak üzere haritanın bütünü  bize o kişinin Satürn transitlerini nasıl geçireceğini bu etkilerden nasıl faydalanabileceğini açıklar.  Ancak bu dönemde özellikle transit  Neptün ile kare açı yapacak olması bizi daha da karmaşa haline getirebilecek olayları  anlatır, Satürn  bizi olgunlaştırıcı olaylarla sınarken Neptün ise posiflora gibi uyuşturarak nedenleri anlamadan olay olmuş ve bitmiş olacaktır ,sanki bu bir hayalin içindeymişiz gibi uyuşturucu etkisi yaparak biz ancak olay bittiğinde ne olduğunu kavramaya çalışırız. O nedenle gerçekler ve hayaller arasında kalmak bu dönemde bizim test olacağımız konuları da içerecek tir . Satürn sınırlar ve somut gerçekler düzen istikrar ve devlet  gibi somut olanlarla ilgili iken Neptün elle tutulamayan şeyler arayış  idealler kolektif unsurlar ve soyut olanlarla ilgilenir ,iki gezegenin etkileşimi sonucunda bazı durumlar ortaya çıkabilir otorite ve düzenin bizi hayal kırıklığına uğratması, sınırların aşılması gerçeklerden uzaklaşma ,sanat medya kültürel anlamda yeni arayışlar inançlar ruhsallık anlam arayışı gibi konularda bu etkileşim kendini gösterebilir .Satürn ilerlediği evde daha gerçekçi sınırlarımızı bilen uzun vadeli düşünen bir şeyler inşa etmek üzerinde durulmalı ayrıca evin konuları ile ilgili eksikliklerimiz olduğunu görmek ve üzerine gitmek gerektiğini kabul etmek durumundayız. Neptün ilerlediği evde ise  daha sınırsız hayal eden genişleyen vizyon yaratan katı sınırları ve gerçekleri aşan ruhsal bir bütünleşme arayan kendi egomuzu çözen kolektife karışan  romantize eden ve  teslimiyet içinde olabiliriz. Neptün illizyonu Satürn ise vizyonu temsil etmektedir.

                                                   Yükselen Burca Göre Etkileri?

KOÇ BURCU: 12.evde Neptün 9.evde Satürn transiti olacak sosyal ve kolektif temalar inançlarında ve sosyal görüşlerinde esnek sorgulayıcı ve alıcı durumunda olmak zorundalar, akademik konular eğitim yabancılarla ilişkiler alanında vizyon geliştirebilirler.

BOĞA BURCU: 11.evde Neptün 8.evde Satürn transiti yaşanacak sosyal gruplar arkadaşlıklar alanında idealist daha verici aynı zamanda finansal anlamda da karışıklık yaşayabilirler ortaklık yatırım amaçlı işlerde ve finansal alanda daha sağlamcı olmak zorunda kalabilirsiniz. (Miras kredi gibi)

İKİZLER BURCU: Neptün 10.evde Satürn 7.evde transiti yaşanacak kariyer ve meslek konularında daha hayalci ve sınırsız yaratıcı olmak isterken birebir ilişkilerde evlilik de ortaklık da daha gerçekçi ve somut ve dikkatli olmak zorundalar ,iki gezegeninde köşe evlerde olması önemli değişimlere neden olabileceği unutulmamalıdır.

YENGEÇ BURCU: Neptün 9.evde Satürn 6.evde transit yaşanacak inanç ve felsefelerinde akademik konularda yabancılarla ilişkilerinde test edilecekler aynı zamanda iş düzeni ve iş hayatında mesleki konularda yanında çalışanlarla somut ve gerçekçi davranmak sağlıklarına da dikkat etmek zorunda kalabilirler.

ASLAN BURCU: Neptün 8.evde Satürn 5.evde transit yaşanacak ortaklaşa konularda finansal alanda ve psikolojik olarak gerilim içinde olabilirsiniz aşkta keyif alınan konularda çocuklarla ilgili durumlarda sınırlanmalar ve aşırı para harcama gibi konularda gerçekçi ve somut davranmak zorunda kalabilirsiniz.

BAŞAK BURCU : Neptün 7.evde Satürn 4.evde transit yapacak yakın ilişkilerde ortaklık ve evlilik hayatında hayallerini kontrol etmek ve sınırlarını iyi belirlemelidirler ayrıca ev ve aile hayatında toprak ve yerleşime ait konularda sıkıntı stres yaratabilir.

TERAZİ BURCU: Neptün 6.evde Satürn 3.evde transit yapacak iş ve çalışma hayatı ve düzeninde daha kontrolsüz ve hayalci davranma eğilimi görülebilir sağlık alanı da sizi yorabilir zihinsel faaliyetlerin somut olana doğru gerçekçi yaklaşımlar olduğu taktirde önemli kazanımlar elde etme olabilir eğitim ve kardeşler alanında da sınırlamalar sorunlar görülebilir.

AKREP BURCU: Neptün 5.evde Satürn 2.evde transit yapacak aşk da ve keyif alınan konularda hayal gücünüz iyi  çalışabilir bu alanda isteklerinizde somut ve gerçekçi olunmalıdır parasal ve maddi kaynaklar açısından da ayağı sağlam yere basmanın zamanı denebilir gereksiz harcamalardan kaçınılmalı ve gelir artırıcı somut projelere yönelmelidir.

YAY BURCU : Neptün 4.evde Satürn 1.evde transit yapacak ev ve aile hayatında aşırı verici olma duygusal körlük ve bulanıklık nedeni ile olup biteni anlayamama olabilir kişisel olarak da hayata yeni bir düzen getirme yeni başlangıçlar sorumluluklar alma ve gerçekçi ve disiplinli olmak zorunda olabilirsiniz.

OĞLAK BURCU: Neptün 3.evde Satürn 12.evde transit yapacak yakın çevrede kardeşler ve eğitim alanında daha verici olma ve zihinsel açıdan bulanıklık iyi düşünememe gibi durumlar olabilir kolektif olana durumlara daha somut bakma ve yakınlaşma bilinçaltında yatan durumların ortaya çıkması psikolojik ve depresif eğilimler kayıplar elde olmayan şartların oluşması gibi durumlar ortaya çıkabilir.

KOVA BURCU: Neptün 2.evde Satürn 11 .evde transit yapacak maddi alanda ve parasal durumlarda hayal gücünüzden faydalanma ve ilhamların gelişmesi ve para konusunda verici olma gibi durumlar olabilir, grup ve sosyal ortamlarda arkadaşlıklarda sorumluluk üstlenme  gelecek ve vizyon geliştirme ileriye doğru adımlar atma ve bunu gerçekleştirmek için somut adımlar atabilirsiniz.

BALIK BURCU: Neptün 1.evde Satürn 10.evde transit yapacak kişisel alanda verici yaratıcı fedakar davranma ancak bur da sınırları iyi belirlemek gerekir  karmaşaya düşüren durumlar olabilir ,iş ve kariyer açısından sorumluklar iş değişimi  yada kariyer alarak sorumlulukların artması yada toplum önünde görünür olmak ve somut adımlar atmaları gerekmektedir.

Erkan GÖZÜBÜYÜKOĞULLARI


Not: Görsel internetten alıntıdır   nehissettinseo

Yorum Gönder