şükran aydın

Ne Hissettinse O'sundur 《 şükran aydın 》: Geri Kazanım Grubu

Geri Kazanım Grubu

 nehissettinseo.blogspot.com.tr

Bir Çaba Bir Çabaya Demiş ki, Gel Bir (GK) Çaba Grubu Kuralım


Ölünce Bizim Terkedeceklerimizi Yaşarken Dirilere Verelim


Hayatımdaki en mesut, en mutlu ve üstelik kendimi de en güzel hissettiğim yıllardı geri kazanım, geri dönüşüm, atıklar, insani kazanım konularıyla ilgili olmak üzere "e geri kazanım çaba grubunu" kurup da, özellikle ilk beş yılında sıkı aktif olduğum yıllar.

Sadece ama sadece basit, sıradan, bir birey olarak, yetkilerle görüşmek, kendime ve başkalarına (grup üyelerini) vahşi çöp depolama alanlarını, atık geri dönüşüm tesislerini, cam üretim tesisini, oturduğunuz ildeki kanalizasyon atığı arıtma tesisini, oturduğunuz ildeki barajın durumunu, şehir içme suyu üretim tesislerini,bu sahaların biraz kötü kokusuna karşılık sürekli beyazlar giyerek gezme tezatlığını yaşayarak, durumu hem özetlemek hem de isimlendirmek gerekirse atık tesisleri turizmi yapmak ve yaptırmak hayatımda en keyif aldığım hatıralardır, doğum günlerimden bile daha önce gelir bu çabamın hazzı.


Tüm dünyam bu olmuştu, farkındalık yaratmak, bilgilenmek, bilgilendirmek, yaşanan sorun ve eksikleri tespit etmek, çözümleri beraber aramak istek ve çabasını ortaya çıkarmak gayreti, geri dönüşüm sektöründe kocaman bir insanlık başarısına imza atan açık gizli kahramanlardan olabilmek en büyük düşümdü.


Yıl 2001'di, bir birey olarak konferanslara, atık toplantılarına katılıyor, geri kazanım(gk) üyeleri ile toplantılar yapıyor, Yıldız Üniversitesinin şu an adını anımsayamadığım ünitesinde, benim gibi geri kazanım çılgın genini içinde barındıran şahıstan, patlıcan kulplarından bile kağıt yapmaya gidiyorduk. Bir birey olarak bin dolarlarla tutulan geri dönüşüm fuarlarında, muhakkak ücretsiz bir stand kapmaya çalışıyordum(k). İşyerimden yıllık izinlerimi bunlar için kullanıyordum. Logo, web site, tişörtler yaptırıyorduk ve daha birçok başkaca şeyler. Çabanın ismi duyuldukça büyüyor, büyüdükçe herkesin tek hayalinin atıkların geri kazanımı, israfsızlık ve insani kazanım olduğunu zannediyordum. 


Bu zanlarım devam ederken, benden önce, hem de bu konularda okuyarak, bu sahalarda çalışarak, bu dünyanın ekonomik verimlilik ve verimsizliğini, çakallığını, bilinçli engellerini, bilinçsiz zaman kayıplarını çok önceden keşfetmiş, saygılı ustaların deneyimlerini de ediniyordum.


Donkişot kadar olmasa da bir zaman baktım ki, gerçekten krala filleri şikayete gitmek isteyen benmişim, her çabayı ateşleme gayreti bendeki iç enerjiyi yıprattı, öldürmedi ise de. 


O kadar derin ki ruhumdaki israfsız yaşam, en az atıklı hayat, mevcut atıkların geri kazanımı, geri dönüşümü ve eş zamanlı insani kazanımın içine girebilecek her yardım konusunu işleyen bir yığın haberi alabilmek için bir ucumdan da olsa bağlamışımdır kendimi.


İşte bugün düşen bilgi, http://www.yesilist.com/cms.php?id=115 diyor ki, ücretsiz (takas) ve veya ücretli(bu ücret bir ticari alış veriş fiyatlamasından uzak, makul insani bir ölçü en fazla) eşyalarınızı alıp vereceğiniz ya da zamanınızı, emeğinizi ortaya koyarak, yine karşılığından bir şey edinebileceğiniz demek daha doğru alabileceğiniz demektense, işte insani ruhunuzu ortaya çıkaran dört platformdan sizi haberdar ediyor.


Bu platformlardan;


http://www.freecycle.org/group/TR/Turkey  ı kullanıyorum. 


http://www.zumbara.com konu hakkında fikrim var ancak bana uygun olmadığını düşünüyorum.


http://www.alseninolsun.net ve http://www.bendekiler.com dan ilk defa şimdi haberim oldu, bakacağım.


İsrafsız yaşam düzenini kurunca hiç diğer zahmetlere gerek kalmıyor çoğunlukla.


Yıl 2014 ve geldiğim şu an ki şon nokta, israfsız yaşantıma bir de sade yaşam ekledim.
Öyle hafifim ve öyle mobilim ki, kuş kadar özgür olmaya çok yaklaştım.
Gerçek özgürlük hafif olabilmekte, en azla en çoğu yaşamaya dayanıyor.
Yoksa insan bir süre sonra, eşya için, eşyanın devamlılığı için bağlı, bağımlı, yüklü ve küflü oluyor.

 Siz ne zaman o özgür kuş olmak istersiniz?

Uçtuğunuzda kanatlarınızın varlığını hissetmek çok büyük bir haz olacak.

E o zaman bir özçekim yapıp gönderirsiniz değil mi bana da?

Geri kazanmaya gerek kalmayacak an ve durumlarla yaşayın.


22.09.2014 16:50

**************Bir Çaba Bir Çabaya Demiş ki, Gel Bir (GK) Çaba Grubu Kuralım

Para Herşeyi Halleder mi?”
Korkma at
Attıkça gelecek yeni bir hayat
Diyen paramız
Üretip satınca (o işten çok kişi ekmek yiyince)
Satın alıp pratikçe
Düşünmeden kullanıp atınca
Paramız bize kaybedilmiş tek bir zerreyi geri getirir mi?Geri kazan, geri dön, geri dönüş, geri dönüşüm diyorlar,
Geri Kazanım Çabası diyoruz
Diyebiliyorsak o da şimdilik.Yarın bu imkan da olmayabilir.

Ne geri ne ileri  -dup dumur olup, şeytan taşlanan küçük çakıl taşları düşünce kafamıza, değip acıtınca ve gözlerimizden tuzruhu gibi yaşlar gelince-  zehir/zarar/ziyan ile yerin yüzünde her tabii zerrede katil olduğumuzun  izini silmek mümkün olmaz


Pilde cıva var diyorlar, yüksek seviyede cıvaya maruz kalmak insanlarda ciddi sinirsel ve gelişim bozuklukları ortaya çıkartabilip,  kişinin duygusal ya da kavrama yeteneğinde gelişimi yavaşlatır diyorlar, kadın erkek ilişkisinde işler yolunda gitmediğinde yaşanan aile/sevgi/sevda facialarında kanlı yaşlarımızı döktüğümüzde mesela,  “üretip/tüketip/attığım/göllere/çeşmelere karıştırdığım piller suçlu Neriman” diyebilmek imkanını bize kim verecek? Savunabilecek miyiz kendimizi böylece ? Değil mi nerden nereye? Düşünenler için düşündükçe.
►Önerimiz; Yüksek amperli(performansı yüksek oluyor çünkü) şarj edilebilir piller alabiliriz. Kısa vadedeki kullan at ucuzluğu yerine uzun vadede para ve tabiat kârımız olur. Şarj etmeye yarayan cihazların şu an için 30 dk ve araçta da şarj eden cihazlar var. Bu arada umarım bir yarışmada pilsiz el feneri üreten bir öğrencinin çalışması bir gün tüm yaşamımızda yaygın olur.


1 kere kullanılıp atılan çocuk bezleri, 500 yılda doğaya geri dönüyormuş
geriye dönmeye uğraştığı  499 yılda neler yapıyor çocuk bezleri çocuklarımıza ?
►Önerimiz; Mümkünse tekrar yıkanabilir/kullanabilir bez kullanmak, çocuğumuzu zamanı gelince 1 gün önce bile tuvalet eğitimine erken başlamamız,  günde 3 bezden
3 adet daha atık çıkart-ma-mak demektir. Ne kadar nerden kısarsak o kadar iyi, aynıgiderler gibi J

Benzin, metal sanayi emisyonları, bazı boya ve pillerde bulunan kurşuna yüksek oranda maruz kalındığında Bangkok’ta 1990 yılında yapılan bir çalışmada 30.000-70.000 çocuğun IQ’sunda 4 hatta daha fazla puan düşüş olduğu gözlendiğinde, bizlerin hocalar tutup, zeka açıcı meyvelerle besleyip, özel okul/dersler maratonunda kendimizi de yorup koşturduğumuz yaşantımızda  -B-İ-Z-L-E-R- varız,  zehirli/zararlı/ziyanlı üretim/tüketim ile, atıklarımızın da peşine düşmediğimizde sevdiklerimize konan acılarımızın gizli kahramanıyız, oysa birkaç küçük dikkat Çok Çok Çok şeye yeter.
►Önerimiz; Şüpheci olun. Aldığınız her ürünün nereden geldiğini, içinde neler olduğunu ve nasıl üretildiğini araştırın. Unutmayın; zararlı olanlar küçük harflerle, olmayanlar büyük harflerle yazılır.


“Her ne yapabiliyorsan onunla başla, çünkü cesaretin içinde, güç, zeka ve sihir vardır (Goethe) sözüyle Geri Kazanım Çaba Grubu deyip başladık kendi kendimize bu işe 05/05/2001’de bireyler ile, şu an 28 ilden iştirak eden 300 birey ile. Istedik ki;

[Türkiye’de il il atık geri kazanım  tesisleri  bilgi bankası] oluşturalım
►[atık + bilgi merkezi] atıklar ve geri kazanım konusunda yapılmış/yapılacak çalışma/araştırmaların hemen ulaşılabilen merkezi ve  rehberlik kapısı olalım istedik
►[atık + mizah] sorununun mizahla gah pembe gah kara buluşmasını sağlayalım
►[atık + sanat] atıklardan  yaratılan eserlerin  merkezini oluşturalım istedik
15.Ekim.2002 kent İstanbul’da, Deneme Bilim Merkezinin mekan katkısıyla ROŞ tarafından atık bilgisayarlardan yapılan resim ve heykeller sergisini “Atık Sanatla Buluşuyor” diye amacımıza hizmettir diye organize ettik
►[insanı kazanım] tüm dünyada yoksulluk, insani gereksinimler içinde olanlar ile bunlara çözüm olabilecek elleri buluşturma gayreti, başlattı bizlere bu işleri.


 ►camda kumbara sonrası emekler zincirini gördük  02.Kasım.2002 kent İstanbul’da Anadolu Cam Sanayii A.Ş. Çayır ova Fabrikası-Cam Kırığı Tesisini gördük ve o zaman gözlerimizle anladık camın sonsuz denen dönüşümünü ve küçücük dikkatlerden/önemlerden başka bir şey değil yaşam. Neden mi?, işte şundan; aldık/kullandık/attık cam kumbaraya camımızı, içinde 1 adet antibiyotik ilacı ile şişemizi ne kadar iyiyiz değil mi? ama yetmiyor işte, o antibiyotikler gidiyor tesisin kapalı devre su arıtma tesisini bozuyor, cam kumbarasına attığımız hani bir adet ataç var ya karıştığı zaman 20 tonluk cam kırığına, ürün heba oluyor ve bir seramik parçası düşse üretimdeki cama, içinde kabarcıklar oluşup patlıyor.
Gezip görüyoruz bizler işte böyle, birimiz değil hepimiz çılgınJ
Keşke 5 milyar insan olsak bu Geri Kazanım Çaba Grubunda dünya nüfusu ile eşdeğer.

  
komposto,  bizde ne ola ki bu?  demiştik bir zaman  :)
Tabiata dönüşümü en basit ve bireysel çabalarla üstesinden en kolay gelinebilecek atıklar, idrar, dışkı ve besin atıkları. Lahana yaprakları, ağaç yaprakları, elma kabukları ….vb. ve çamur gibi organik maddeleri bir tür gübreye dönüştürmekten ibaret biyolojik süreç için öyle yoktur sonsuz bilgim ve yetkili belgem, karınlar için yiyecekler kabuklarından soyuldukça atmam naylon poşetlere bağlayıp çöpçünün arabasına, kıyarım, küçültürüm, sulanmasına vermeden izin, delikli kova haline getirdiğim bir bidonun içine kum, toprak koyarım bir sıra  organik atıklarımı döşerim, bir sıra toprak, aynı fırında börek gibidir, bakarım, ters yüz çeviririm ara sıra, zaman onları dönüşüm/çürümeye tabi tutarken bunu izlemek insana mistik hazların en hazzından hazlar verir ve kendimi düşünürüm çürümüş domates gibi olup, ölü olup toprağa bırakıldığımda yaşamdan yana telaşımın kalmamasına benzetirim domatesin küf bağlarken umursuzca toprağa karışıp seneye çekirdeklerinden –sürpriz bir şekilde filiz- vermesinde bulurum kendimi ve 2672 yıl sonra, bir gülün dibinden bakan,  bir çift göz olacak olacağımı düşünürüm. Ebru sanatı gibidir kompost, boyanın suda  yok olarak varolması gibi. Dene gör bak. Süzülür içinden sevinçli bir ırmak.

Geri Kazanım Çaba Grubunda öğreniriz bilmediklerimizi, sorularla, cevaplarla aramaklarla geçer toplandığımız bu havuz başında yaşamdan kopmadan yaşamımız.

  
patlıcan kulplarından, sarmaşık yapraklarından, böğürtlenden kağıt yaptığımızda uçuyorduk sevinçten, ama anlat(a)mayacağım, yaşanılması gerek
02.Kasım.2002 kent İstanbul da Yeniden Kazanım A.Ş.’ye gittik, durmadık yerimizde yineJ, sıvı içecek karton ambalaj karton kutularının (süt/meyve suyu kutuları) aralarına naylon cinsi atık kırpılıp konarak (birbirine yapıştırma işlevi görüyor) bir sıcak pres ile suntaya benzer, adına Yekpan adı verilen, ısı ses yalıtımında, inşaatta beton kalıbı, uluslararası örneğin araba taşımada koruma panelleri olarak kullanıldığını öğrendikgel gelelim ki geri kazanım sonsuz değil,  o da bir deniz gibi bir sahilde son buluyor, önce üretmemek/kullanmamak/israfsız kullanmak ve en en en sonunda da geri kazanmak/geri dönüştürmek yolu yolumuz olmalı.Cam dışında her geri kazanım/geri dönüşüm bir gün dönüşmez oluyor. Teksas’ta içecek kutuları gömülmüş 40-50 yıl sonra açmış bakmışlar ki hala hemen hemen hiç bozulmadan duruyorlar. Hani 85311 yıl önceden insanoğluna ait bir tek numune olsa hiç bozulmadan duruşuna sevinelim, “neymişim insan olarak bir zamanlar” diye, ama bu eşya namına üretip/attıklarımızın bir duru/durağı yok ki.
►Önerimiz; İnternet bilginin ulaşım hızıyla beraber kağıt tüketimini artırmıştır, mümkün mertebe elektronik kayıt disket/CD ortamlarını seçmek, yazıcıdan yazdırmadan önce birkaç kez kendimize sormak –gerçekten gerekiyor mu?- diye


 ►karada 2000 yıl, denizde 450 yılda çürüyen plastik(ler)(imiz)
1 adet naylon poşetin 5bin lira olduğu söyleniyor 100.000.-/5.000.-=20 adet poşet, 1 hafta 7 gün hadi beraber yaşayalım günleri;

Pazara gidelim, şeftali, karpuz, patates, çilek, kabak, limon, domates, üzüm alalım, ezilmesinler diye ayrı ayrı poşete koyalım, bir de ağır karpuz kopmasın diye 2 poşet iç içe eşeğimizi sağlam kazığa bağlayalım ve kullanmış olalım en iyisinden 5 adet,
3 kez ekmek alalım gazeteye sarmasın bakkalımız baskı renkleri çıkmasın diye
poşetlesin elimizde ya da ambalajlamış olsun daha biz markete gitmeden üreticimiz.
5+3 daha =8 eder, “biz yedik Allah artırsın sofrayı kuran kaldırsın” dedik,  adı üstünde zavallı çöp kovamız doldu doldu, dolmadıysa bile bu yaz gününde çöp arabasına yetişmeli, akmasın diye merdivenlere çöp suyu, düğüm üste düğüm bir atışta hoopp çöp arabasına güm! 8+4 daha=12 eder,  şişmandık zayıfladık, zayıfladık giysi almaya çıktık,  çarşı/pazar/mağaza fark etmez, giysi taşımacılığında poşet çanta hala bir numara 12+3 daha=15 eder,  mutfak ile banyo/tuvalet olmaz bir arada, oradaki işlerimiz için de serdik, döşedik, bağladık, salladık çöpçünün arabasına 15+3 daha=18 eder,  yumurta aldık o da gelirken içinde kırıldı, poşet yumurtaya bulandı, yıkayıp su/zaman harcamak mı daha evla diye düşünmeye yetemeden zaman 18+1 daha=19.cu da gitti çöpe, buzdolaplarında 6 ay, istersen 1 yıl yiyecek saklayan poşetlerden yiyecekler tencereye, saklayan naylon poşet çöp hapsineJ 19+1 daha=20 eder.

Hafta 1, gün 7, poşet 20, poşet 20 adedin bedeli 100.000.-trl, paralı olmak ne güzel ya da parasız olmak ne rahat vicdanca. Bezden torbalar milyon fiyata çünkü.

3-4 milyona mal olsa da bez torbaların üretim çabası için başladık biz, bireyler çabası bu, hemen olamaz belki, ama kim bilir yazımız sizden bir destek bulur, kumaş temini, baskı yapımı konusunda katkılar gelebilir sizlerden. 

elektronik atıklarınız için kumbaranız var artık, nerde mi?
Silikon bir bilgisayarın içinde bulunan binlerce yonganın temel hammaddesi.Bir tek bilgisayarda kullanılan yongaları üretmek için 12 ton su tüketilirken, bütün bir bilgisayarın üretiminde ise (metal/plastik/cam unsurlarda dahil) yaklaşık 33 ton su, 1 kg bakır, 700 çeşit kimyasal madde  300 kilovat-saat enerji harcanıp ve 63 kg çöp ortaya çıkıyor. Bilgisayar disketi 450 yılda doğaya dönebiliyor, yakmaya kalkarsak asit yağmuruna neden olan gazlarını çıkarıyor içinden.
►Önerimiz;  Bilgisayar teknolojisi çok hızlı değişir, kullanım kapasitemizin üstündeki versiyonları almayabilir, değiştirmemiz gerektiğinde de çıkan ürünü ihtiyacı olanlara verebilirsiniz. Tamiri yapılamayan parçaları/atılacak elektronik atıklarınızı ise;
Geri Kazanım Çaba Grubu üyesi İzmit’te kurulu, elektronik atıkların toplanması ayrıştırılması, geri dönüşümü için yurtdışına ihracını yapan Doğa Elektronik-Exitcom (www.exitcom.com) ile yaptığımız görüşme neticesinde Türkiye Çevre Koruma ve Yeşillendirme Kurumu (Türçek) Mühürdarbağı Sk. No:6 Kadıköy-İstanbul adresindeki elektronik atık kumbarasına atabilir ve böylece bu Çabaya katkı sunabilirsiniz.
Gitmeden önce 0216 338 00 17  telefonu aramanız iyi olacaktır.

Peki ne tür elektronik atıklarınızı atabilirsiniz?Bilgisayar (monitör, kasa, klavye, mouse, vs) printer, scanner faks, fotokopi makinesi telefon, cep telefonu, televizyon, müzik aletleri, küçük ev aletleri, kartuş, toner, kablo Switch, röle, konnektör gibi elektronik komponentler  ve diğer elektrikli ve elektronik tüm malzemelerinizi.


Araba lastiklerinin tehlikeli atık sınıfına girdiğini öğrendik
Çevre İl Müdürlüklerince bir lastiğin bir yerden bir yere naklinin resmi olarak takip edildiğini, ama sonuçta bakın araba lastikleri değişim dükkanlarının üstüne kullanılmış nerdeyse kiremit yerine. Yurt dışında, dünya içinde başka ülkelerde kırıp/parçalayıp, telini, tekstilini, lastiğini ayırıp spor tesislerinin ve asfalt yol/zemin altı olarak kullanıldığını öğrendik, sorarak birbirimize Çaba Grubu Geri Kazanımda.

biliyor musunuz, seçimlerde geri dönüşemeyen malzeme kullanmak yasaklandı
Yılın en isabetli kararı olarak, Çevre ve Orman Bakanı Osman Pepe,
28 Mart 2004'te yapılan yerel seçimlerde çevre, görüntü ve gürültü kirliliğinin önlenmesi ve propagandada kullanılacak afiş, flama ve benzeri malzeme tüketiminin azaltılması amacıyla valiliklere bir gönderdiği

“propaganda çalışmalarında kullanılacak afiş, poster, flama gibi araçlar, kağıt, bez gibi geri kazanılabilir ve doğada çabuk bozulabilir maddelerden yapılacak, kesinlikle plastik ve naylon kullanılmayacak. İletişimde gereksiz zarf kullanımına gidilmeyecek. Cadde, sokak ve meydan gibi yerlerde elden, taşıtlardan ve uçaklardan gelişigüzel propaganda malzemeleri atılmayacak. Açık hava toplantıları gibi organizasyonlar öncesinde katılımcılara çevre duyarlılığı konusunda bilgilendirme yapılacak. Propaganda amacıyla kullanılacak taşıtlardan ses giderici özellikte olmayanlar kullanılmayacak. Kamuya açık yerlerde seçim propagandası amacıyla kullanılacak motorlu taşıtların çıkardıkları sesin Gürültü Kirliliği Yönetmeliği'nde verilen sınır değerini aşmaması konusunda gerekli hassasiyet gösterilecek.”

bilgisini, öğrendiğimiz ilk andan itibaren seçmenlerin daha seçim esnasında buna uyma duyarlılığını gösteren/göstermeyeni bilebilmesi için ve seçim yaparken bir kriter olarak gözetebilmesi için yaymaya çalıştık

Anayasanın 56. maddesi, herkesin sağlıklı ve dengeli bir çevrede yaşama hakkına sahip olduğunu; çevreyi geliştirme, çevre sağlığını koruma ve çevre kirliliğini önlemenin devletin ve vatandaşların ortak ödevi olduğunu söyleyen  anayasa kuralı ve toplumsal sorumluluk anlayışıyla hareket eden Geri Kazanım (GK) Çaba Grubu, “Seçimler Sırasında ve Sonrasında Çevrenin Korunmasına Çağrı” başlığı ile seçim sürecinde yer alan tüm ilgililerin bu  hususlara özen göstermeleri yönünde bir çağrıda bulunduk.

Ve siyasi partiler ve adayların yönetimine talip oldukları mahallin atık sorununa getirmeyi düşündükleri çözümlere daha çok vurgu yapmalarını istemiş, bu bağlamda katı, sıvı ve gaz her türlü evsel ve sanayi atığın değerlendirilmesi, arıtılması, azaltılması veya  bertarafı için proje üretmeleri halinde bunların duyurulması konusunda katkı koyacağımızı belirttik. Bu çağrıya iştirak eden 1 adet siyasi parti gençlik kolu aramıza katılmış, kullanmış oldukları seçim malzemelerinin akıbeti hakkında bilgi vermiştir 28 ilden 300 birey olarak bulunduğumuz Geri Kazanım Çaba Grubuna.


motor yağları geri kazanım, plastik geri dönüşüm  tesislerini görmeye gideceğiz,
hastahane(tıbbi)(tehlikeli) atıklar, arıtma tesisleri çamur atıkları, cd atıkları, plastik atıklar(yoğurt kapları.....), metal atıkları(araba hurdaları...), yağlar(evsel/sanayide kullanılan), moloz atıklar, savaşta/barışta silah endüstrisi atıkları, nükleer atıklar, kağıt/karton atıklar, kanalizasyon atıkları, kauçuk ve deri atıklar, gıda ve organik atıklar, tahta atıklar, inert atıklar, pil atıkları, cam(kırılan bardaklar.....), çeşitlerimizden
motor yağlarının geri kazanımı ve plastiklerin geri dönüşümünü yapan Ankara’daki tesisleri gezip göreceğiz. İlginizi çeker mi? Sizde gelmek ister misiniz? Biz İSTERİZJ.

Bakalım öğreneceğiz bilmediklerimizi ve sebep olduğumuz zararları.
Her  birimiz kendi azami çözümünü  üretecek ondan sonraki yaşantısında.
İşte  ASLOLAN bu.! Her bir bireyin, her birimizin farkında olup, kendi çözümlerimizi sürekli yaratıp/sürekli uygulayarak israfsız/zararsız/üretip/tüketip/yaşam sürerek mutlu olmak.


İlim ilim bilmekse, ilim kendin bilmekse, sen kendini bilmezsen bu nice okumaksa
hadi gelin gidelim, üretirken bilmedik ne ürettik, tüketirken bilmedik, işimiz bitti attık, sattık, onu bunu şuna kattık, dünyanın nefesi denizdi ya çekmeyenimiz de domuz, ama öyle değil, çoğumuz astımız, yaratamayacağımız nefesleri yok etmeyelim, bile bile ve bilmeye bilmeye. 

Bir bireyseniz her şeyden önce, çabaya davetim(iz)dir bu.
Mutlu insanlar her şeyi başarabilirler, attıklarımızın/atıklarımızın sorununu çözen/başaran mutlu insanlar olarak yaşayıp ve  öylece  huzur içinde ölmek üzere.

sevgiler,

şükran aydın
bir birey
geri kazanım çaba grubu kurucu ve yönetici üyesi
30 Haziran 2004


“Çözümde görev almayanlar problemin bir parçası olurlar.”       Goethe


Üye olmak için boş bir mesaj gönderın ve gelen e postayı yanıtlayınız.


Not: Doğadaki Ayak İzlerimiz-Doğal Hayatı Koruma Derneği
Buğday (Ekolojik Yaşam Dergisi) yayınlarından atıkların zarar ları bilgileri alıntılanmıştır.

Mayıs 01

Mart 02
Panel - cam ve kağıt atıkların geri kazanımı konulu

Mustafa Özcan / Cengiz Besen / Alphan Eröztürk
Mart 02
bilgilendirme - Gökdil Koleji/İstanbul Atatürk Lisesi/Fatih Üniversitesi/İstanbul

ile Geri Kazanım e Çaba Grubu nedir hk bir konuşma
Mart 02
bilgilendirme - İstanbul Acıbadem Özel İstek İlköğretim Okulu/İstanbul

ÇEKUL Vakfi Gönüllüsü Olarak Çevre + Atık Konulu konuşma
Ağustos 02
Gezi - İZAYDAŞ/İzmit Açık Çöp Depolama Sahası, Yuvacık Barajı, İzmit İçme Suyu

ve Atıksu Arıtma Tesisi ziyareti
Ekim 02
Sergi - atık bilgisayar parçalarından sanat eserleri sergisi
Kasım 02
Gezi - Yeniden Kazanım A.Ş., Anadolu Cam Sanayi A.Ş., Kadıköy Belediyesi Katı

Atık Ayrıştırma İstasyonu ziyareti.Yıldız Ünv.Sanat Tasarımı Bölümü'nde geri kazanım

atölye çalışması olarak sebze/ağaç parçalarından ve kullanılmış kağıttan kağıt yapıldı
Mart 03
Fuar - Atık işleme, dönüşüm, çevre ve alternatif enerji fuarında standa açıldı -CNR
Nisan 03
Forum - Ulusal Gençlik Çevre Zirvesi - Akasya Forumunda konuşmacı oldu
Ekim 03
Tanıtım - TV8 ve İstanbul Üniversitesi'nde geri kazanım çaba grubunu tanıttı
Nisan 04
Gezi - İZAYDAŞ, Gülenyüzler Engelli Rehabilitasyon ve İşyeri Merkezi

Yuvacık Barajı ziyaret edildi. Doğa Elektronik Geri Dönüşüm'ün tanıtımı yapıldı
Nisan 04
Forum - Ulusal Gençlik Çevre Zirvesi - Akasya - forumuna katılındı
Temmuz 04
Gezi - Engin Petrol (atık yağ geri dönüşüm) ve Furkan Plastik/Ankara

tesisleri ziyaret edildi
Ağustos 04
Fuar - Bilişim 2004 fuarına katılarak GK tanıtımı yapıldı
Haziran 05
Fuar - Geri Dönüşüm Tekn. ve Atık Yönetimi fuarında

GK tişörtleri, posterleri ve atık kumbaraları sergilendi
Şubat 06
Tanıtım - National Geographic Dergisi Geri Dönüşüm yazı dizisinde GK yer aldı
Yorum Gönder