şükran aydın

Ne Hissettinse O'sundur 《 şükran aydın 》: İGDAŞ'ı Kolay Ödeyeceğini Zannedenler

İGDAŞ'ı Kolay Ödeyeceğini Zannedenler

nehissettinseo, ne hissettinse o'sundur, şükran aydın, ha deyince İGDAŞ faturasını 3 taksitte ödeyeceğini zannedenler dikkat

Ha Deyince iGDAŞ Faturasını 3 Taksitte

Kolay Ödeyeceğini Zannedenler Dikkat


Ülkene, iline, semtine ve evine kışın soğuğu girdi.

Soğuk havayı doğal gazı yakarak kovmaya çalışıyorsun.

En büyük yaptığımız hata ile hem de; evimiz yaz sıcağında olsun istiyoruz, şortla, ince gömlekle, tişörtle, bluzla dolaşalım, ayaklar çorapsız bile üşümeyecek kadar sıcak olsun istiyoruz ve böyle de ısıtıyoruz. Eskiden kışa, evde de giydiğimiz kar motifli kazaklardan, kolları uzayan koyu renkli giysilerle de eşlik ederek, işimizi kolaylaştırırdık, hem dünyanın hem cüzdanımızın işini.

"Sana ne" diyenler de "haklısın valla, anladım mesajı dikkat edeceğim" diyenler de bu yazıdan fayda bulacak.

İGDAŞ (İstanbul Gaz Dağıtım Sanayii ve Ticaret A.Ş.), İstanbul Büyükşehir Belediyesi bünyesinde 1986 yılında, İstanbul doğalgaz alt yapısını, dağıtımını ve işletimini sağlamak amacı ile kurulmuş bir şirket) 19.Ocak 2016 tarihli  http://www.igdas.com.tr/Haber/Index/119?lang=tr yazısında doğalgaz faturasının 3 taksitle ödeneceğini duyurmuş.

Taksitle ve vade farksız ödeme kampanyataraflarına teşekkür ederim. Her kış periyodik olmasını dilerim.

Duyurmuş diyorum, tesadüfen televizyon haberinde gecikmeli de olsa duymasaydım haberim olmayacaktı. Oysa İGDAŞ kendisinde olan cep telefonlarımıza bir sms ile çok rahatlıkla bilgilendirmede bulunabilirdi.

Sizin de haberiniz olmadıysa şimdi haberiniz oldu. 19 Ocak 2016 tarihli  http://www.igdas.com.tr/Haber/Index/119?lang=tr yazıyla 3 taksitte nasıl ödeyeceğinizi çok kısa anlatan bir yazı var, muhakkak okumalısınız. Okumayacaklar için ve orada yazmayanları maddeler halinde yazıyorum.

 • İGDAŞ’ın hizmet vermediği illerde bu 3 taksit uygulaması geçerli olmayabilir.
 • İstanbul’da yaşayanların İGDAŞ FATURASINA YÖNELİKTİR BU YAZI.
 • İGDAŞ öncelikle bazı bankalarla bu konuda anlaşma yapmış.
 • Bu bankalara ait kredi kartınız varsa; Bu bankalarda İGDAŞ faturanız otomatik ödemeye tabi ise öncelikle otomatik ödemenizi son ödeme tarihinden önce (bence en az 2 gün önce) otomatik ödemeden çıkartın.
 • DİKKAT. Mevcut otomatik ödemenizi vadesiz TL hesabınızdan kredi kartınıza tanımını değiştirerek 3 taksit imkanı doğmuyor. 
 • BÖYLE DÜŞÜNMEYİN.Ben mantığımı çalıştırdım, önce bu uygulamayı yaptım. Çünkü düşündüm. kredi kartım var mıydı? Evet. Bankam İGDAŞ’la 3 taksit ödeme anlaşması yapmış mı? Evet. Otomatik ödemeyi kredi kartıma tanımlarım, banka da 3 taksitte tahsil eder, iş biter diye basit düşündüm. Sonra içime bir kurt düştü belki böyle olmayabilir dedim. Bankayı aradım, sil baştan konuyu dinledim. İyi ki, olabilecek kadar kolay, basit ve pratik düşünce  sistemime inanmamışım.
 • “Garanti Bankası, İş Bankası, Vakıfbank, Denizbank, TEB ve Burganbak kredi kartlarıyla hem iGDAŞ veznelerinden hem de www.igdas.com.tr üzerinden online olarak(Kaynak http://www.igdas.com.tr/Haber/Index/119?lang=tr) 3 taksit ödemesi mümkün deniyor.
 • Yapı Kredi Bankası, Akbank ve HSBC kredi kartlarıyla ise sadece iGDAŞ  veznelerinden 3 taksitte ödeme yapabilirsiniz" (Kaynak; http://www.igdas.com.tr/Haber/Index/119?lang=tr) deniyor.
 • BÖYLE DÜŞÜNMEYİN. Bu durumda yine olağan ve basitçe ve olabilecek bir şey olarak şöyle düşündüm; İGDAŞ veznesi veya İGDAŞ web sitesinden online olarak öderim ve başka bir şey yapmama gerek kalmadan 3 taksitte öderim olur biter, ama bunda da yanıldım.
 • TABLOYU İYİ EZBER EDİNİZ. Elinizde bulunan kredi kartlarınızdan herhangi biriyle ödeme yapmaya karar vermeden öncelikle aşağıdaki tabloyu iyice inceleyin.
 • ÖDEME YAPMADAN SMS ANLAŞMALI BANKALAR. Bazı bankalar, ödeme yapmadan önce, kendilerine 3 taksitte ödeme yapmak istediğinizi bildiren (zannımca daha önceki tecrübemden yazıyorum, normal sms ücretinden daha fazla bir fiyatla fiyatlandırılacak) bir sms yi bankaya çekmeniz gerekiyor.
 • SMS FORMATI? Tabi bu sms'nin nasıl bir formatta olacağını bankanızdan öğrenmiş ve hatasız gerçekleştirmelisiniz.
 • ÖNCE SMS TEYİDİ NE ZAMAN GELİR?. Sms'yi doğru formatta/ numaraya gönderdi iseniz, bunu teyit eden banka sms’si size gelecek. O ne zaman geliyor? Denemediğimden bilmiyorum. İGDAŞ veznesinde benden bir önceki sırada, bu uygulamayı o an, orda yapan kişiye, hemen bankasından teyit mesajı gelmedi, bekledi gelmedi, kişi gitti. Sonuç; bir kez daha yürüyerek, otomobiline binerek ya da toplu taşıt aracına binerek tekrar vakit ve belki yolculuk nakdi harcayarak vezneye gidecek. Ha, o gün, sms gönderdiniz, ancak bir şey oldu İGDAŞ'a gidemediniz, ertesi gün(ler) o sms geçerli mi? Bilmiyorum. Bankanıza bu olasılığı sorun.
 • YAPINIZ. YAPMAYINIZ. Bu nedenle tavsiyem İGDAŞ veznesine gideceğiniz günün, en erken saatinde, önceden bankanıza ilgili sms’yi gönderiniz, teyidinizi alınız.
 • ALTIN ÖĞÜT. Bir gün 3 taksitte ödediğinizi sandığınız faturanızda aksilik olursa ispat olarak bankanızın teyit mesajını saklayın.
 • ÖDEME YAPTIKTAN SONRA SMS ANLAŞMALI BANKALAR. Bazıları İGDAŞ veznesi ya da iGDAŞ web sitesinden kredi kartınızla tek çekimle ödeme yaptıktan sonra, size hemen bankadan, kampanyadan yararlanmak istiyorsan şunu yaz, şu numaraya sms ile gönder diye anında (en azından çalıştığım bankamdan) sms bilgisi geliyor. Denileni yaptığınızda, kampanyadan yararlandığınızı bildiren sms geliyor.
 • Yine tavsiyem İGDAŞ veznesine günün erken saatinde (vezne ve bankaların kapanmasına yakın olmayan erkenlikte, olası sorun olursa görüşmek, iptal vs. vb çözümler geliştirmek için) gidin.
 • ALTIN ÖĞÜT. Bir gün 3 taksitte ödediğinizi sandığınız faturanızda aksilik olursa ispat olarak bankanızın teyit mesajını saklayın.
 • HSBC NE DİYOR??? Bu iki uygulamanın dışında bir tek HSBC bankası, her nedense ödemeden önce mi sonra mı sms çekileceğini belirtmemiş. Kafana göre takılma. Banka sor. HSBC bu. Hayatımda 2 kez 1.000 TL'ye kadar faizsiz nakit avans kampanyasının ikisinde de başka isim altında faiz ürettiğine şahit oldum. Siz başka şeylere şahit olmamak için, iyice sorun bankanıza.
 • EN VERİMLİ KAMPANYA HANGİSİ? Yukarıdaki söz konusu uygulamalardan hangi yöntemle ödeyeceğinize karar verirken, bu kampanyadan en verimli yararlanmak istiyorsunuz, doğalgaz faturası ne olursa olsun örneğin 24 TL; limitsiz seçenekli banka kartı ile, faturanız 24 TL / 3 TAKSİT =8 TL olur.
 • LİMİTLİ BANKA SEÇENEĞİ İLE NE ÖDENİR NE ÖDENMEZ? X TL ve üzeri limitte ise, aşağıdaki tabloda belirtilen tutar ve üzerindeki İGDAŞ faturanızı ödeyebilirsiniz. Örneğin 250 TL ve üzeri diyorsa; 249 TL İGDAŞ faturanızı limitli kampanyaya dahil olan banka kredi kartıyla 3 taksitte ödeyemezsiniz.
 • BU HİÇBİR YERDE YAZMIYOR. İGDAŞ'a giderken, benim faturamı da ödeyebilir misin diyen 4 kişinin daha faturasıyla gitmiştim. Nakit bedellerini ödemişlerdi. 700+249+145+20 TL= 1.114 TL’ile her bankanın limit sınırını aşmış oldum bir anda böylece. Yani LİMİTLİ bankaların limitine takılacak 20,145,249 TL'lik faturayı da LİMİTSİZ gibi ödedim. Bu da veznedarın ödeme anında uyardığı bir yöntemdi. Allah razı olsun.
 • SONRA ÖDERİMLERE UZAK DUR. Siz de bu yöntemi kullanabilirsiniz, burada dikkat edeceğiniz husus, "önce sen öde sonra ben sana öderim" diyen ve güvenmediğiniz ve ödediğinizi alamayacağınız tanıdıklarınızın faturasını almamanız. Bu kadar uzmanlık gereken İGDAŞ faturanıza 3 taksit yaptırmak için onca emek, vakit, nakit harcarken, bir de cebinizdeki paradan olmayın.
 • SMS GÖNDERMEYİ BİLMEYEN, GÖZLÜK KULLANAN DİKKAT. Sms çekmeyi çok doğal olarak bilmiyor olabilirsiniz. Örneğin 70 yaşında hasbelkader kredi kartı olmuş, (ki birçok emekli maaşını bankalar arası taşırken banka ürünleri kampanya dahilinde mecbur tutuluyor) ancak hiç sms ile işi olmamış, yakın gözlüğü olmadan da telefonu kullanamayacak olan bir yakınınız varsa, lütfen ya onun işini siz yapınız ya da göndermeden önce bilgilendirin. Sms göndermeyi ve mesaj geldiğinde nasıl bakıldığını öğretin. Eğer bu kişi siz iseniz, bunu kendiniz için yapın. Yoksa, hem yakın gözlüğü olmadığı hem de sms çekmeyi bilmediği için elime telefonunu teslim eden, ama içi de bin şüpheyle stres yaşayan teyze gibi olursunuz. 
 • KONTROLSÜZ İŞ İŞ DEĞİLDİR. Buraya kadar her şeyi eksiksiz ve pürdikkat yaptınız. Son bir kontrol kaldı. Ödemeyi yaptıktan sonra hemen banka hesabıma girdim, kredi kartı hesap hareketine baktım, gerçekten 3 taksit olmuş.
 • PUAN BOYUTU. Ha bu arada bankam 1.114 TL ödemem karşılığında 114 puan yazmış kredi kartıma. Bu aklıma gelmeyen bir husustu. Ne kadar olağan ve basit uygulama düşündümse iki kez, ikisinde de yanılmış birisi olarak, böyle bir beklentim bile yoktu açıkçası. Sizin de bu satıra kadar aklınıza gelmediyse bu husu,s bankanıza diğer sorularınızla bunu da sorabilirsiniz.
 • ÖDEME TARİHİ GEÇMİŞ FATURAYI 3 TAKSİTTE ÖDEYEBİLİR MİYİM? Bunu da deneyimleme şansım ya da şansızlığım oldu. :) Önce İGDAŞ'ı aradım, cevabı; "bu bankanın kampanyası olduğundan bankanızı arayın". Bankamı aradım, cevabı (kampanyadaki her hususu saydı), "ancak ödeme tarihini geçmemiş, geçmiş fatura diye bir kavram belirtilmemiş, buna göre 3 taksitte ödenebilir" dedi. Ya bismillah deyip, tekrar İGDAŞ'a gittim, ödeme tarihi geçmiş 302 TL ve ödeme tarihi geçmemiş 27 TL'lik faturamı kredi kartımla tek çekimle ödedim. Bankamdan bir önceki ödememe göre hızlıca sms gelmedi. Bende heyecan başladı. Bekledim sms geldi. Pek kimsenin net cevaplamadığı soruya, uygulamalı cevap bulmuş oldum. Yaşasın. Sms gönder, teyit al, kontrol et, evrakları sakla süreçleri ile işlemi tamamladım. (302+27=329 TL karşılığında 32 puanı kaptım bu kadar çalışkan olmam karşılığında hakettim değil mi? :)
 • LİMİTLER MEVZUU
- Aşağıdaki tabloda sadece bir banka alt - üst limit belirtmiş. Gayet iyi anlaşılıyor. 
- X TL ve üzeri LimitliAlt limit, bankanın belirttiği miktar da, üst limit; sınırsız mı, sınırlı mı, düşünmek, daha doğrusu yine bankanıza telefon etmeniz gerekiyor.
- Limitsiz; Alt limitin 1 TL ve üzeri olduğunu düşünerek buluyorsunuz da, üst limitin limitsizlikten ne anlaşılması gerektiği meçhul. Yine bankanıza telefon. 
 • VADE FARKI VAR MI? Özünde 3 taksit, vade farksız ancak, İGDAŞ veznesine git, gel, İGDAŞ ve anlaşmalı bankaları ara (telefon faturası), sms çek (normal sms'den farklı sms bedeli) ile değişik kesimlere para harcamış oluyorsunuz.
 • KAMPANYA SON TARİHİNİN GİZEMİ. Daha bitmedi. Aşağıdaki tabloda kampanya geçerlilik süresi bazı bankalar için 31 Mart 2016 bazıları içinse 31 Mayıs 2016 denmiş. denmiş de bundan ne anlamalıyız?
İGDAŞ faturası son ödeme tarihi, bu tarih(ler) dahil olmak üzere mi geçerli?
İGDAŞ faturası bu tarih(ler)e kadar üretilmiş, ancak son ödeme tarihi 31.03.2016 veya 31.05.2016 tarihini aşan fatura içinde mi geçerli? Belli değil.
 • YAZIYOR DA GÖZDEN KAÇMASIN. Bir kısım banka 31.03.2016 bir kısım 31.05.2016 da kampanyayı bitiriyor.  Altı üstü 9 banka, aynı son tarihi tanımlasalar ne iyi olurdu. Engelli koşu engelsiz olurdu o zaman. Olmazdı.
 • SON GÖREV. Ha son bir iş kaldı. Kampanya sona erdiğinde, faturanı otomatik ödemeye yine bağlamayı hep aklında tut ve yap.

 • BEN OLSAYDIM NE YAPARDIM? Elbet beyaz yakalılar bana soracak değiller. Olsun sormadan yazıyorum ben zaten. Marifet olsun diye. 
 • Ben olsaydım, kampanya başlangıç ve bitiş tarihi tüm bankalarda aynı yapardım ve mevcut örnekteki en uzun vadeyi seçerdim.
 • Anlaşmaya varılan bankaların tümünün kredi kartıyla hem İGDAŞ veznesinden hem de İGDAŞ web sitesinden online ödeme, hatta o kadar ki, hali hazırda otomatik ödeme talimatı olanlara, talimatlarını kredi kartına tanımlamalarını yeterli hale getirirdim.
 • Sms önceymiş sonraymış, birisi GAZ yaz diyor, öteki İGDAS yaz gönder, diğerİ başka kelime istiyor, bir diğeri telefon et diyor ki, ben olsaydım, illa sms süreci yaşanacaksa, ödemeyi yaptığı anda kişiye kampanyadan yararlanmak istiyorsan bu mesajı SADECE yanıtla ve gönder derdim.
 • Her sms isteyen banka ayrı numaraya gönder diyor, teknolojiyi zorlardım, tüm bankaların aynı numarayı kullanarak sms alıp vermesini sağlardım, olabiliyorsa eğer.
 • Her yıl kış aylarında 3 taksit geleneğini başlatırdım ve yıllarca da bu geleneğe devam ederdim. (Atıyorum örneğin Kasım-Mayıs ayında herkes bilirdi ki 3 taksit var) (böylece pek çok doğalgaz ödeyememe, kesme, açma süreçleri aza inerdi)
 • Canları istediği zaman, cep telefon numaralarımızı, nereden, nasıl alıp da bize öylece ulaştıklarını bilmediğimiz kurumlar, reklam/duyuru sms gönderebiliyor ya, ben olsaydım, bu kampanya başlayacak duyurusunu -müşterime bizzat ben sms ile yapardım- tesadüfen duymasına mahal vermeyecek şekilde. 


İlk ödememi kazasız belasız yaptım ya, en azından en yakın tarih Mart 2016'ya da daha var ya, kampanya son tarihi gizemini de o zaman öğreneceğim. Öğrendiğimde de bu yazıya ilave ederim.

Bu nedenle, eğer siz bu cevabı biliyorsunuz aşağıya yoruma yazın ki hep beraber bilgilenelim ya da bu yazımı ara sıra ziyaret edin ki bu belirsiz uygulama belli olsun sizin için. Sizin yaşadığınız başkaca tecrübe varsa yoruma ekler misiniz?

Taksitle ödemek bu, boru değil, en kolay, en hızlı ve en basiti ile ödemek sağlansaydı bu kadar hakkında konuşacak ve yazacak neyimiz olurdu değil mi? 

Yıldız Parkı'ndaki uzayarak karmaşık hale gelen ağaç fotoğrafını nerede kullansam diyordum, böyle imkan doğdu. :)

Yaşlı emeklileri düşündüm, bu engelli koşuyu geçerken bırakın taksidi, hem erkenden hem de taksitsiz ödeme uygulama hatasına maruz kalabilecek insanımızı. İçim cız etti. 

Kar desenli lacivert renkli kazaklarınızı giyin evde de dostlar. Daha kolaylaştırın işinizi J

Sizin yaşadığınız başkaca tecrübe ve burada henüz edinilmemiş bilgi varsa yoruma ekler misiniz?

Dostlarına yardımcı olmak için bu yazıyı paylaşabilirsin.

Sevgiler


Fotoğraf; şükran aydın 06.07.2013 Yıldız Parkı Beşiktaş İstanbul Türkiye

06 Şubat 2016 
Yorum Gönder