şükran aydın

Ne Hissettinse O'sundur 《 şükran aydın 》: Kendinde Olmak İsteyenler Buraya

Kendinde Olmak İsteyenler Buraya

nehissettinseo

Kendinde Olmak İsteyenler Buraya

Nereye? Yolculuğunuza
Korkuyorum. Korkma

Astroloji gerekirse Salı günü saat 14:08’de olacağı da söyleyebilir, lakin her saniye bir diğer saniyeyi öğrenmek için çok ömür günü gerekir ki bu da teknik olarak her an, her anı anlamaya (bilme demiyorum) çalışmak anında imkansız.

Aşağıdaki muhteşem sade yazıda, korktuğu halde 1’den 2’ye, 2’den 3’e, 3’ten 4’e, 4’den 5’e, 5’den 6’ya, 6’dan 7’ye ulaşmak üzere atılan cesur (ben buna iyi adım gayretini de eklemek isterim) adımlardan oluşan, dizleri muhtemelen yaralı, kahraman yolculuğuna ilk zamanlar muhtemelen bilmeden çıkılır, ilk farkındalık ipi bırakılmazsa Kahramanın Yolculuğu süreksiz bir yolculuğa dönüşür.

Şahsen ben 1999’da süreksiz yolculuğa çıktığımı bilmiyordum. Sadece bir çağrı vardı git ya da gel diyen. Nazım Hikmet’in Vera’ya şiirindeki bir durumdu;
Gelsene dedi bana 
Kalsana dedi bana
Gülsene dedi bana
Ölsene dedi bana

Geldim
Kaldım
Güldüm 
Öldüm

O farkedişi etiketlemek gerekirse aşkı tanırsan Tanrı’yı da tanırsan (Kızıldereli Atasözü) sözüyle özetlemem mümkün. Sonrası süreksiz 1……7 olgularını yaşamak oldu. Korkarak kahraman olmak mümkün cesaret ede ede. Söyleşimde yine miladım olan aşkı tanırsan Tanrı’yı da tanırsın sözünü zikretmişim.

Bu yazıyı yazarken keşfettiğim (bakın diye yine bir keşif, süreksiz) Kahramanın Yolculuğu kitabı varmış, Kabalcı Yayınevinden, Sabri Gürses dilimize çevirmiş, bu sitede pdf olarak sitesine koymuş, 450 sayfa, okurum, hem kendimle hem O’nunla karşılaşırım diyenlere.

Kahramanın Yolculuğu’n özeti; “insanı benzerleri arasında kendisi olacağı bir yolculuğa hazırlamak” (kitabın tanıtım yazısından)

Kendinizde görüşmeniz dileğimle.

Sevgiler

26.03.2016 18:56
#nehissettinseo
Görsel Kolajı; şükran aydın,  Görsellerin Kaynağı 1 2 


"Doğum günün kutlu olsun Joseph Campbell !! (26 Mart 1904)
Campbell çocukluğunda Kızılderili efsaneleriyle büyülenmiş, ömrünü dünya mitolojilerini incelemeye adamıştır. Çalışmalarında C.G.Jung’tan etkilenmiş, buradan hareketle kendi özgün dilini geliştirmiştir. Eserlerinde özellikle kahramanın yolculuğunu anlatmıştır. Kahramanlar onun için önemlidir (Koç burcu= kahraman) çünkü kişinin kendisini keşfiyle ve kendisini aşmasıyla ilgili evrensel doğruların mesajını iletirler. Joseph Campbell bu konuda şöyle der:

“Kahramının yolculuğunu cesur bir hareket olarak görmeyin. Kendini keşfederek yaşanan bir hayat olarak görün. Kişinin kendi kaderiyle karşılaşmak için kendi içinde keşfettiği kaynaklar (karakter özellikleri) olarak düşünün.”

KAHRAMANIN YOLCUĞU*
"Kahramanlar yolculuğa çıkar, ejderhalarla yüzleşir ve kendi gerçek benliklerinin hazinesini keşfederler. Bu görev esnasında kendilerini çok yalnız hissetseler de, maceranın sonundaki ödülleri bir birlik duygusu olur: kendileriyle, diğer insanlarla ve yeryüzüyle birlik. Yaşam içerisinde ölümle her yüzleşmemizde ejderhayla yüzleşiriz ve yaşamamaya karşı yaşamayı tercih edip kim olduğumuzu keşfetmenin derinliğine her ilerleyişimizde ejderhayı alt eder, kendimize ve kültürümüze yeni bir yaşam getiririz. Dünyayı değiştiririz. Yolculuğa çıkma ihtiyacı nesillerin doğasında vardır."

"Kahramanın Yolculuğu" insanlığın varoluşundan beri insanoğlunun katettiği bir yoldur. Bu yolu çeşitli ifadelerle tanımlayabiliriz: inisyasyon süreci, kişisel dönüşüm süreci, olgunlaşma süreci, yaşam geçişleri vb. Bu süreç hangi ifade ile ya da hangi bağlamda tanımlanırsa tanımlansın, aslında aynı şeyi anlatmaktadır. Bu Campbell’e göre Mitolojik Yolculuk, Jung’a göre Arketipsel Yolculuk, Budizme göre Sevgi Yolu, Tasavvufa göre Birlik Yoludur. Bu yolculuk evrenseldir, insanoğlunun varoluşundan beri yapılmaktadır ve insanlık var oldukça da yapılacaktır.

Ancak bir yolculuğa kahramanın yolculuğu diyebilmemiz için bu yolculukta korkuya rağmen cesaretle davranmak ve böylelikle içinde bulunulan düzeyden en azından bir kademe daha üst bir bilinç ve bütünlük düzeyine çıkmak gerekir. Aksi takdirde bu süreç bir yolculuk değil, yalnızca bir kısır döngüdür. Yolculuğa tekrar tekrar başlanır ama bir türlü tamamlanamaz, ya da çağrılar gelir ama yolculuğa bir türlü başlanamaz.

Bu yolculuk sembolik anlamda bir ölüm ve yeniden doğuş sürecidir. Dolayısıyla eğer kahramanın yolculuğunu gerçekleştirmek ve dönüşmek istiyorsanız, korkacak ama yapacaksınız, ölecek ama yeniden doğacaksınız.

Yaşam boyu bir çok yolculuğa çıkar, her seferinde bir adım daha öteye gideriz. Bu yolculukların her birinde ufak da olsa bizde farkındalık yaratan ya da bize kendimizi farklı hissettiren öyle bir ışık vardır ki, o zaman anlarız bunun bir kahramanın yolculuğu olduğunu. En azından bu yolculuğa konu olan detayda aynı kalmamış ve dönüşmüşüzdür. Sonra bu yolculuk biter, bir diğeri başlar ve biz her bir yolculukla adım adım bütünlüğe doğru yol alırız. Aslında biri biter diğeri başlar demek de doğru değildir, çünkü ayrı konularda aynı anda birden fazla yolculuk yapıyor olmamız daha muhtemeldir.

Kahramanın Yolculuğu’nun diğer adı da Yeraltı Dünyasına İniş'tir ve aşağıdaki aşamalardan oluşur.
1. Çağrı 
2. Eşikten Atlama 
3. Meydan Okuma / Zorlu Görev 
4. Yeraltı Dünyasına İniş / Ölüm 
5. Dönüşe Geçme 
6. Dönüş Eşiğini Atlama/Yeniden Doğuş 
7. Lütuf / Yetenek
Çağrı genelde bizi hareket etmeye çağıran bir zorluk şeklinde kendini gösterir; 
• Bir kayıp, sevdiğimiz birisini ya da bir şeyi kaybetmek 
• Aldatılmak, birlikteliğimize ilişkin yaşanan sorunlar 
• İşten çıkartılmak ya da istifa etmek zorunda kalmak
• Bir karar verme ikileminde olmak ama karar verememek 
• Hastalık ve bunlara benzer durumlar
Eğer yaşamda yolculuk zamanımız geldiyse yukarıda bahsi geçenler gibi olgular mutlaka başımıza gelirler ve bizi yolculuğa çağırırlar.

Güneş İlhan, www.tarotdergisi.com
*Koç burcu dünyaya kendisini keşfetmek ve bu keşifle bir şeyler başlatmak üzere gelen bir kahramandır."

Yazının Kaynağı: Astroloji Dergisi 
Yorum Gönder